4. Nauka w wirtualnej rzeczywistości? W szkole przy Worcella to już się dzieje

Czy w czasie lekcji angielskiego da się skoczyć na kwadrans do Londynu, a na geografii zajrzeć do wnętrza wulkanu albo zobaczyć jak wygląda – powiedzmy – pustynia kamienista? Owszem, jeśli ma się do dyspozycji odpowiedni sprzęt, a Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella go ma.

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella 3 we Wrocławiu powstały dwie wyjątkowe sale lekcyjne: sala VR oraz sala filmowa. Uczniowie korzystają z nich podczas lekcji i w czasie wolnym.

Sala VR

Jak łatwo zgadnąć, działająca od września sala VR, jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczniów pracowni. Korzysta się z niej przede wszystkim podczas zajęć z angielskiego, informatyki, geografii oraz na godzinie wychowawczej.

Na lekcjach angielskiego uczniowie wirtualnie przenoszą się np. do Londynu. Zwiedzają miasto i rozmawiają po angielsku. Na geografii poznają różne zakątki kraju i świata. Z kolei na informatyce uczą się np. projektować i rysować w 3D. To dla nich duża frajda i możliwość zapoznania się z nowymi technologiami. To także okazja do integracji.
Grzegorz Sołyga, nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella

Wirtualna rzeczywistość nie tylko do nauki

Raz w tygodniu uczniowie mogą korzystać ze sprzętu VR poza lekcjami, po prostu dla rozrywki albo po to, by zrealizować własny projekt. Do ich dyspozycji jest 20 par gogli VR oraz monitory.

Wielu moich kolegów spoza szkoły zazdrości nam takiej sali i tego, że mamy niektóre lekcje z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Ja np. zrobiłem ostatnio na zajęciach model motoru w 3D. W obecnych czasach to ważne, byśmy umieli z tych nowych technologii korzystać, a nie każdy z nas ma taki sprzęt w domu.
Patryk Szafrański, uczeń klasy IV

Wkrótce w sali VR lekcje będą prowadzić także nauczyciele innych przedmiotów.

Taka sala w szkole to duża nowość. Dlatego uczymy obsługiwać ten sprzęt również nauczycieli. Wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości to również dla nich niezwykle ciekawa forma realizacji zajęć.
Grażyna Skrętkowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu

Sala kinowa

Druga sala – tzw. „sala kinowa” – jest wykorzystywana  do wyświetlania uczniom filmów branżowych z działu reklamy i budowania nowoczesnych przedsiębiorstw (start-upów). Niewykluczone, że w przyszłości stanie się drugą salą VR.

Obie sale powstały w ramach projektu „Uczeń aktywnym uczestnikiem rynku pracy” z „Fundacją Marzeń”. Jego realizacja kosztowała 1,3 mln złotych, z czego dofinansowanie miasta (na remont i wyposażenie sali) wyniosło ok. 70 tys. złotych.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia