wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W tej wrocławskiej szkole oceny to nie wszystko! „Szkoła ma uczyć myślenia” [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu: SP 64 we Wrocławiu fot. UM Wrocławia
Na zdjęciu: SP 64 we Wrocławiu

„Nie uczymy się dla ocen. Ważna jest kreatywność, umiejętność współpracy i realizacja własnych celów” – są to zasady wdrażane podczas lekcji m.in. w Szkole Podstawowej nr 64, przy ul. Wojszyckiej we Wrocławiu. To jedna z 9 wrocławskich placówek oświatowych realizujących ogólnopolski program „Szkoły uczące myślenia”. Zobaczcie, na czym on polega!

Reklama

4K, czyli kompetencje przyszłości

Nauczyciele, realizując ten program, stawiają przede wszystkim na sam proces nauczania. Starają się, by uczniowie jak najwięcej zapamiętywali z lekcji, a także samodzielnie dochodzili do określonych wniosków i celów. Rozwijają przy tym tzw. kompetencje 4K, czyli: krytyczne myślenie, komunikację, kooperację i kreatywność.

Chcemy przygotować uczniów do odnoszenia sukcesów w ich życiu dorosłym, a nie tylko na najbliższych testach czy sprawdzianach. A do tego potrzebna jest umiejętność samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków czy rozwiązywania problemów. Realizując oczywiście podstawę programową.
Karolina Mitelska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 64 we Wrocławiu

– Zrezygnowaliśmy też z wartościowania stopni i wyciągania z nich jakichkolwiek średnich. Dla nas ważniejsze jest to, jak dzieci pracują na lekcjach i jakie robią postępy – dodaje dyrektor.

Nauka dla samych siebie, a nie dla ocen

Nauczyciele nie są jedynie wykładowcami, ale przede wszystkim mentorami, którzy nakierowują uczniów i motywują do kreatywnego myślenia.

Zależy nam, by w przyszłości uczniowie realizowali własne cele, a nie cudze. By byli zmotywowani i chcieli się uczyć, ale nie dla ocen, tylko dla samych siebie.
Katarzyna Koźlewicz, nauczycielka geografii i przyrody w SP nr 64 we Wrocławiu

Program „Szkoły uczące myślenia” został stworzony przez Instytut Krytycznego Myślenia. W SP nr 64 realizowany jest drugi rok. Docelowo potrwa cztery lata. We Wrocławiu realizowany jest w 9 placówkach oświatowych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl