wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego trafiono na stukilowy pocisk

Patrol saperski we Wrocławiu, fot Piotr Bera

Pocisk artyleryjski produkcji radzieckiej znaleziono podczas prac budowlanych na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego.

Reklama

Pocisk pochodzi czasów II wojny światowej. Budowlańcy zawiadomili o znalezisku policję i patrol saperski.

– Odnaleziony pocisk jest produkcji radzieckiej, ma metr długości i ponad 20 centymetrów średnicy, waży sto kilogramów – informuje Jolanta Nowacka, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Ekonomicznego. – To jeden z największych radzieckich pocisków o tym kalibrze. Został znaleziony niespełna pół metra pod ziemią przy jednym z zabytkowy budynków.  

Uniwersytet Ekonomiczny znajduje się w miejscu, gdzie w 1878 r. znajdował się Szpital Miejski im. Wenzla Hanckego, drugi co do wielkości szpital na terenie przedwojennego Wrocławia. Na początku 1945 r. główne natarcie Armii Czerwonej na Festung Breslau szło od południa miasta, od strony dzisiejszych Krzyków. Ta część Wrocławia była poważnie zniszczona, dotyczy to także terenu dzisiejszego kampusu UE. Do dzisiaj na niektórych zabytkowych budynkach na terenie uczelni widać znaki wskazujące lokalizację schronów przeciwlotniczych.

UE Wroclaw/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama