wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Na Partynicach pojawiły się hotele dla owadów

fot. Jakub Kwap

Na terenie kompleksu Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych na Partynicach powstało siedemnaście domków dla owadów zapylaczy.

Reklama

Domki powstały z naturalnych materiałów, takich jak drewno, deseczki, szyszki i rurki trzcinowe. Ich architektami, a raczej budowniczymi, były dzieci biorące udział w warsztatach prowadzonych przez Wyższą Szkółkę Jazdy Wrocław – Partynice i partnera akcji, Leroy Merlin.

Posłużą one głównie pszczołom - umożliwią im nocleg i schronienie przed drapieżnikami, a także warunkami atmosferycznymi. Dla owadów to także dobre miejsce do przezimowania.

Jak wygląda taki „hotel” od strony technicznej? Wykonanie takiego domku nie jest łatwe, bo wymaga trochę pracy i zdolności manualnych. Korytarze lęgowe nawiercane są tak, by nie zostawiać zadziorów, a wejścia dodatkowo szlifuje się drobnym papierem ściernym. Korytarze powinny mieć od 3 do 9 milimetrów szerokości i dziesięć razy większą długość. Otwory powinny być nawiercane poziomo, tylko z jednej strony.

Funkcjonalne i wzbogacają architekturę

Dodajmy, że poza funkcjonalnością dla owadów, małe budowle stanowią również ciekawy element architektury. Zainstalowano je na drzewach w Parku Linearnym, rozciągającym się na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice.

Dbanie o takie owady jest bardzo ważne, ponieważ zapylane przez nie gatunki stanowią aż 75 procent wszystkich roślin w ekosystemach lądowych. Natomiast plony gatunków zależnych od zapylaczy stanowią 1/3 globalnej wartości produkcji rolnej. Dodajmy, że to kolejny element opieki nad owadami – kilka tygodni temu we wrocławskich parkach stanęły specjalne poidełka.

zdjęcia: Jakub Kwap

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama