4. Przejeżdżasz tramwajem koło NFM? Poinformuje Cię o tym muzyczny komunikat [POSŁUCHAJ]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Przystanek MPK przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu źródło: MPK Wrocław
Przystanek MPK przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Kolejną dźwiękową zapowiedź przystankową można od piątku, 3 września, usłyszeć w pojazdach MPK Wrocław. O zbliżaniu się do Narodowego Forum Muzyki informuje fragment skrzypcowej sonaty.

Tramwaje kursujące ulicą Krupniczą przejeżdżają w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu Narodowego Forum Muzyki. W pobliżu jest przystanek – na którym zatrzymują się również nocne autobusy – swoją nazwę biorący właśnie od instytucji, koło której został ustawiony.

– Nieprzypadkowo premiera tego dźwięku ma miejsce akurat dzisiaj, bo rozpoczyna się właśnie wielkie święto melomanów, czyli 56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans – zwraca uwagę prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Ta muzyczna zapowiedź zostanie z nami jednak na dłużej, podobnie jak inne, związane z naszym miastem dźwięki, które emitujemy.

Głos, który od teraz zapowiada zbliżanie się do NFM, również nie jest przypadkowy. Należy bowiem do Andrzeja Kosendiaka – dyrektora Narodowego Forum Muzyki. Komunikat poprzedzony jest krótkim fragmentem Sonaty skrzypcowej d-moll op. 27 nr 3 "Ballada" autorstwa Eugène’a Ysaÿe, w wykonaniu koncertmistrza NFM Orkiestry Leopoldinum – Christiana Danowicza.

W pojazdach wrocławskiego MPK już od dłuższego czasu emitowane są różne, nietypowe w swej formie, komunikaty. Od lat nazwa przystanku „Arkady (Capitol)”, mieszczącego się przy Teatrze Muzycznym Capitol, jest wyśpiewywana przez jedną z aktorek. Przystanek pod Uniwersytetem Wrocławskim zapowiada natomiast jego wieloletni pracownik – prof. Jan Miodek. Przy Zoo możemy, bez wychodzenia z tramwaju, usłyszeć ryczącego lwa. A gdy przejeżdżamy koło Stadionu Wrocław – niezależnie od tego, czy trwa mecz, zawsze dobiegnie nas dźwięk gromkiego dopingu kibiców Śląska.