4. Mosty Chrobrego poprowadzą tramwaj na Swojczyce [NOWY NUMER WROCLAW.PL JUŻ NA MIEŚCIE]
Mosty Chrobrego z lotu ptaka w przeddzień otwarcia nowej części przeprawy WROCŁAWSKIE INWESTYCJE
Mosty Chrobrego z lotu ptaka w przeddzień otwarcia nowej części przeprawy

Nowe mosty Chrobrego gotowe na tramwaj. Wrocławiowi przybyło 400 młodych lekarzy. Za kilka dni otwierają się lodowiska przy Spiskiej i Wejherowskiej. A do tego porady wrocławskiej behawiorystki, jak przygotować psa na spacer w mieście.

biuletyn-wroclaw-pl-Nr-42-155-2023.pdf from Wroclaw
Oprócz tego namawiamy do wzięcia udziału w naradzie o Strefie Czystego Transportu. Podajemy trasę Streetbusa, który wyruszy 6 listopada i będzie krążył po Wrocławiu do 31 marca. W tym specjalnym autobusie osoby w kryzysie bezdomności będą mogły się zagrzać, zjeść ciepły posiłek i dostać pomoc medyczną. Co jeszcze znajdziecie w środku tego wydania?

Uniwersytet Medyczny wypuścił nowych lekarzy

400 absolwentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odebrało dyplomy lekarza. Gratulował im osobiście rektor prof. Piotr Ponikowski.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Na zdjęciu prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego ściska dłoń jednej z absolwentek wydziału lekarskiego Tomasz Wałów

Strefa Czystego Transportu - weź udział w naradzie

Klamka zapadła. Samorząd województwa zaktualizował Program Ochrony Powietrza (POP). Dokument zobowiązuje Wrocław do przyjęcia do końca 2024 r. projektu strefy czystego transportu. Realizację zadania należy rozpocząć w latach 2025–26. Co to oznacza?

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Infografika przedstawiająca proponowaną Strefę Czystego Transportu, obejmującą osiadla: Kleczków, Szczepin, Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Przedmieście Oławskie i Plac Grunwaldzki BZM

Streetbus wyruszy do potrzebujących 6 listopada

Od kiedy wystartował w 2020 roku, przejechał niemal 29 tys. km. Tylko w zeszłym roku było to prawie 5 tys. km, 11 tys. litrów zupy i 3,5 tys. konserw. Tak pomaga specjalny autobus, który będzie krążył po Wrocławiu od 6 listopada do 31 marca. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mogą tu liczyć na ciepły posiłek i pomoc medyczną.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Na zdjęciu zaparkowany autobus MPK Wrocław z napisem STREETBUS wieczorem TOMASZ HOŁOD
Na zdjęciu zaparkowany autobus MPK Wrocław z napisem STREETBUS wieczorem

Jak przygotować siebie i psa na bezpieczny spacer

Mnóstwo obcych ludzi, zapachów, odgłosów i psów – dla nieobytego z tym wszystkim zwierzęcia może to być traumatyczne przeżycie. Zanim ruszymy z nim na podbój miejskiej dżungli, dajmy mu narzędzia, które pozwolą uniknąć traumy – radzi Justyna Jaroń, wrocławska behawiorystka, w rozmowie z Maciejem Sasem.

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Behawiorystka Justyna Jaroń ze swoim psim pupilem podczas spaceru na bulwarach Dunikowskiego we Wrocławiu ARCHIWUM JUSTYNY JAROŃ

Uczmy dzieci jazdy na rowerze po holendersku

Rower to świetny środek transportu: nie hałasuje, nie zanieczyszcza powietrza, nie korkuje ulic, nie stwarza takiego zagrożenia jak rozpędzone auto.  Jego użytkownicy nie muszą wydawać na benzynę ani czekać na autobus, a w drodze do pracy czy szkoły spalają kalorie i poprawiają kondycję. Co można zrobić, by mieszkańcy miast chcieli wsiadać na rowery częściej? Z Cezarym Grochowskim, prezesem Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, rozmawia Beata Turska.

Czytaj na s. 14

Powiększ obraz: Cezary Grochowski, prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej jedzie rowerem przez ul. Rzeźniczą Tomasz Hołod

Dr Urbańska: Żeby kosmos Ziemianom się opłacił

Kobieta nauki, która zmienia świat, to kategoria, w której dr inż. Weronika Urbańska z Politechniki Wrocławskiej otrzymała nagrodę Naukowiec Przyszłości, przyznaną przez Centrum Inteligentnego Rozwoju w Tychach. Na co dzień badawczo zajmuje się gospodarką odpadami w obiegu zamkniętym, odzyskiwaniem surowców krytycznych o strategicznym znaczeniu dla gospodarki i sposobami pozyskiwania ich przy wykorzystaniu regolitu księżycowego i marsjańskiego.

Czytaj na s. 15

Powiększ obraz: Na zdjęciu dr Weronika Urbańska, wykładowczyni na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej TOMASZ HOŁOD

Wolontariuszu, zadbaj o siebie, by pomóć innym

Zadbaj o siebie, zanim zadbasz o innych. Na znaczenie tych słów chcą zwrócić uwagę organizatorzy wydarzenia „Wolontariat na zdrowie”. Przez miesiąc: od 5.11 do 5.12 mieszkańcy Wrocławia, którym bliska jest idea wolontariatu, będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych spotkaniach i szkoleniach.

Czytaj na s. 16

Powiększ obraz: Na zdjęciu starsza kobieta podpiera się laską i trzyma pod rękę młodą kobietę, która niesie zakupy w papierowej torbie FREEPIK.COM

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

TARNOGAJ/PRZEDMIEŚCIE OŁAWSKIE: Deweloper wybuduje nową trasę rowerową

Jeszcze w tym roku zaczniemy korzystać z Alei Wielkiej Wyspy, nowej drogi prowadzącej przez dwa mosty, która połączy al. Armii Krajowej i ul. Krakowską z Biskupinem. Uzupełnieniem inwestycji będzie budowa 200-metrowej drogi rowerowej po stronie Przedmieścia Oławskiego i Tarnogaju.

Czytaj na s. 12

PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE: Czesław Niemen został patronem skweru

Skwer u zbiegu ulic Stawowej i Bogusławskiego został oficjalnie otwarty. Został nazwany na cześć polskiego muzyka – Czesława Niemena, który był z Wrocławiem mocno związany. Na jego cześć pojawiła się pamiątkowa tablica z kalendarium.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• WrocWalk 2023 - poznaj Wrocław z rodziną 11.11
  • Ślizgaj się na lodowisku, jak lubisz: tanio lub szybko
  • Wielki jubileusz! Wrocławska Piątka ma 75 lat
  • Parkowanie na Sępolnie? Trudna sprawa
  • Tak wygląda nauka w nowej szkole przy ul. Asfaltowej
  • WROCŁAWSKIE HITSTORIE. Architektoniczna perła. Nasz uniwersytet jak pałac!
  • Piękno bielactwa: przezwyciężyły wstyd i strach
  • Poznajcie filmy tegorocznej edycji AFF
  • Ilustracje Gosi Herby Pod Kolumnami