wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Mosty Chrobrego
  5. Na mostach Chrobrego jest już pierwsza sekcja łuków. To początek realizacji ważnego etapu budowy
Na mostach Chrobrego na początku września 2022 zamontowano pierwszą sekcję łuków Tomasz Hołod
Na mostach Chrobrego na początku września 2022 zamontowano pierwszą sekcję łuków

Herkules demonstruje siłę na budowie nowych mostów Chrobrego. Jednym ramieniem dźwiga stalową belkę poprzeczną ważącą 5 ton. Obok niego leżą łuki, gotowe do montażu. Pierwsza sekcja już jest. Postępy prac pokazujemy na zdjęciach i w nowym materiale wideo z udziałem kierownika budowy. Zobacz zdjęcia i film z budowy mostów chrobrego we Wrocławiu.

Reklama

Nowe mosty Chrobrego (tak jak stare) rozłożą się nad dwoma kanałami Odry i połączą Sępolno ze Swojczycami. Na budowie jest już cała konstrukcja części przeprawy, która rozciągnie się nad kanałem Żeglugowym, w tym stalowe belki poprzeczne (zwane poprzecznicami) oraz łuki.

To potężne i ciężkie elementy. Jedna poprzecznica waży około 5 ton, natomiast skrajny element łuku to 10 ton. Do dźwigania takich ciężarów wykorzystywany jest Herkules – mechaniczny podnośnik z rodziny żurawi widywanych na placach budowy bloków mieszkalnych.

Łuki i poprzecznice nowych mostów Chrobrego

Wykonawcy zamontowali 3 z 16 poprzecznic. W pierwszych dniach września rozpoczęli montaż pierwszych sekcji łuków. Ich zadaniem jest unoszenie konstrukcji nośnej przeprawy. Po montażu elementy łuków trzeba będzie zespawać.

Przed kamerą Wrocław TV opowiada o tym kierownik budowy, Mateusz Kamiński, z firmy Trakcja.

Druga część mostów przerzucona zostanie nad kanałem Powodziowym. Jej elementy są malowane w Gdyni, skąd do Wrocławia będą wysyłane partiami. Pierwszą dostawę zaplanowano jeszcze na wrzesień.

Po zakończeniu montażu i spawania cała konstrukcja zostanie przesunięta nad wodę. Więcej o tym manewrze, planowanym na przełom września i października, przeczytacie w poprzednim sprawozdaniu z budowy.

Nowe mosty będą przejezdne w 2023 roku

Nowe mosty Chrobrego zostaną rozciągnięte obok istniejących. Będą zdecydowanie silniejsze. Ich nośność to 50 ton, czyli o 35 ton więcej od nośności starszej przeprawy.

Inwestycja kosztuje ok. 70 mln zł. Budowane mosty mają być przejezdne w połowie przyszłego roku. Oprócz samochodów i rowerów pojadą nimi tramwaje, ale później. Obecnie trwa dopiero projektowanie trasy tramwajowej na Swojczyce.

W sumie na mostach i dojazdach do nich powstanie 877 m nowej jezdni (przebudowany zostanie układ drogowy na ul. Monte Cassino, Marca Polo i Monopolowej), ponad kilometr dróg dla rowerów i chodników, a także do 330 m torów tramwajowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl