4. Zabytkowy most Piaskowy pójdzie do remontu. Sprawdź, jakie prace zostaną wykonane
Most Piaskowy łączy Wyspę Piasek z główną częścią miasta fot. ZDiUM Wrocław
Most Piaskowy łączy Wyspę Piasek z główną częścią miasta

Jeden z najbardziej charakterystycznych i ważnych mostów we Wrocławiu wkrótce doczeka się renowacji. Trwa przetarg na projekt remontu mostu Piaskowego. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta czeka na oferty do 29 lipca. Sprawdź, co zostanie zrobione i kiedy rozpoczną się prace remontowe?

Zakres prac przewiduje m.in.:

• wymianę chodników i płyt,
  • renowację balustrad, w tym malowanie, czyszczenie i położenie powłoki anty-graffiti,
  • wzmocnienie konstrukcji (nośność zwiększy się do 40 ton),
  • wzmocnienie lub wymianę podpór,
  • remont sieci trakcyjnej z wymianą torowiska,
  • nowe oświetlenie, w tym podświetlenie konstrukcji.

Wymagana będzie także wymiana wodociągów w tym miejscu. Dojdzie również do napraw powstrzymujących korozję.

Kiedy zobaczymy most Piaskowy w nowej odsłonie?

W wyniku remontu most Piaskowy musi m.in. uzyskać odpowiednią nośność, która zapewni bezpieczny przejazd pojazdów. Przy dojściu na most zostaną wymienione chodniki z tzw. kostki łupanej na nawierzchnię z płyt granitowych, dzięki której spacery będą przyjemniejsze. Dodatkowo, takie rozwiązanie sprawi, że nawierzchnia przy moście będzie identyczna, jak chodniki na samej przeprawie.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu czeka na oferty do 29 lipca. Wykonawca będzie miał rok od podpisania umowy na wykonanie prac projektowych. Powinny się one zakończyć w 2024 r. Firma odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji projektowej będzie musiała także uzyskać wytyczne Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Most Piaskowy - jeden z najbardziej znanych mostów we Wrocławiu

Most Piaskowy znajduje się na Odrze Południowej, łączy ul. Piaskową i ul. św. Jadwigi. Spaja on Wyspę Piasek z główną częścią miasta. Znajduje się pod ochroną konserwatorską. Został wpisany do rejestru zabytków w 1976 roku.

W formie, w jakiej go znamy został wzniesiony w 1861 roku. Wcześniej, przez kilkaset lat, był drewniany. Most ma 31,74 metra długości oraz 12 metrów szerokości.

Ostatni większy remont konstrukcji odbył się ponad 30 lat temu, w roku 1989. W ostatnim czasie most Piaskowy został natomiast odmalowany, a przy moście pojawiły się starodawne latarnie.