3. Wrocławskie osiedla
  4. Mobilne KTG dla przyszłych mam – Wrocław zwiększa ilość urządzeń. Zgłoś się do 16 grudnia [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu: kobieta w ciąży / zdjęcie ilustracyjne fot. freepik
Na zdjęciu: kobieta w ciąży / zdjęcie ilustracyjne

Mobilne KTG dla wrocławianek cieszy się ogromnym zainteresowaniem! Dzięki nim przyszłe mamy mogą wykonywać badania medyczne samodzielnie w domu, przy zachowaniu jakości klinicznej. Wciąż można je wypożyczyć! Kobiety, które zgłoszą się do 16 grudnia zatrzymają urządzenie aż do porodu. Zobacz szczegóły.

Mobilne KTG dla przyszłych mam - Wrocław 5-ciokrotnie zwiększa liczbę urzędzeń

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie programem „Bądź bezpieczna. Mobilne KTG dla mieszkanek Wrocławia od 36 tygodnia ciąży”, miasto 5-krotnie zwiększa liczbę urządzeń.

Bezprzewodowe urządzenie telemedyczne do badania KTG można bezpłatnie wypożyczyć do 16 grudnia i korzystać z niego aż do porodu.

Program badania dla kobiet w ciąży przy użyciu mobilnego KTG stworzyliśmy z myślą o uzupełnieniu polityki prorodzinnej miasta, którą prowadzimy również z działem ds. Smart City Wrocław. Był to ważny krok w zakresie kompleksowej opieki i ochrony kobiet w ciąży i cieszę się, że go wykonaliśmy. Urządzenia stały się kluczowym elementem domowej diagnostyki stanu zdrowia matek oraz ich dzieci i chciałbym, żeby ten trend został utrzymany. Stąd zwiększamy liczbę dostępnych urządzeń.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Mobilne KTG umożliwia przyszłym mamom wykonywanie badań samodzielnie w domu, przy zachowaniu jakości klinicznej, co zapewnia im niezwykły komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Zapisy mobilnego KTG pomagają ocenić dobrostan płodu. Monitorują zarówno czynność serca płodu, jak również czynność skurczową macicy. Dodatkowo pozwalają w porę wykryć stany niedotlenienia dziecka oraz występowanie wad serca.

Kompleksowe badania i wysoka jakość usługi

Uczestniczki programu, oprócz bezprzewodowego KTG muszą posiadać urządzenie mobilne z dostępem do Internetu oraz zainstalowaną bezpłatną aplikacją medyczną Carebits.

Aplikacja służy do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych (KTG) w każdym miejscu, w którym przebywa przyszła mama oraz przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego obsługiwanego przez personel medyczny.

W 2020 i 2021 roku miasto przeprowadziło dwa projekty pilotażowe, w których wzięło udział 120 kobiet. Wykonano wtedy ponad 800 badań, podczas których sprawdzano m.in. częstotliwość akcji serca płodu, puls matki, skurcze mięśnia macicy oraz ruchy dziecka o każdej porze dnia i nocy.

Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się skorzystać z takiego urządzenia. Wypożyczyłam sprzęt w 38 tygodniu ciąży i używałam go regularnie aż do porodu. To była moja pierwsza ciąża i dzięki urządzeniu i możliwości kontaktu z położnymi o każdej porze dnia i nocy czułam się bardzo bezpiecznie.
Katarzyna, uczestniczka projektu i mieszkanka Wrocławia
Centrum działa w trybie 24h/7, a - w przypadku nieprawidłowości - w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą. Każdorazowo po poprawnie przeprowadzonym badaniu jego wynik udostępniony jest w aplikacji oraz przekazany w wiadomości mailowej i sms.

Uczestniczki programu mogą wykonać nieograniczoną ilość badań w ciągu doby.

Mobilne KTG? Kto może przystąpić do programu? Jak się zgłosić?

Do programu mogą zgłaszać się mieszkanki Wrocławia od 36. tygodnia ciąży pojedynczej, będące pod stałą opieką lekarza ginekologa lub położnej.

Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu +48 22 308 03 00, w godz. od 8.00 do 16.00. Przyszła mama zakwalifikowana do programu otrzyma kod, który umożliwia jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem, a także bezpłatne korzystanie z usługi telemedycznej.