4. Mija rok wojny w Ukrainie. Wrocławianie, dziękujemy za pomoc! [NOWY BIULETYN]
Rodzina Diachkov z Ukrainy, która przyjechała do Wrocławia fot. Tomasz Hołod
Rodzina Diachkov z Ukrainy, która przyjechała do Wrocławia

Rok temu, 24 lutego 2022, cały świat wstrzymał oddech. Wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Setki tysięcy mieszkańców zaczęły uciekać z „piekła” i szukać schronienia w sąsiednich krajach. Szacuje się, że od tego czasu do Wrocławia przyjechało ok. 150 tys. uchodźców. Pomoc, jaką wrocławianie okazali uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy, jest bezgraniczna. Przeczytacie o tym w najnowszym biuletynie.

biuletyn wroclaw-pl-Nr-120-2023.pdf from Wroclaw
W tym numerze biuletynu przypominamy o pomocy, jaką wrocławianie udzielili uchodźcom od czasu wybuchu wojny. A także zapowiadamy, że od 1 marca wracają Wrocławskie Rowery Miejskie. Zachęcamy także do odwiedzenia Hali IASE, by zobaczyć multisensoryczną wystawę impresjonistów: Degasa, Gauguina, Moneta, Renoira czy Toulouse’a-Lautreca.

Wrocławskie Rowery Miejskie wracają od 1 marca

Wrocławskie Rowery Miejskie zjechały w listopadzie do zajezdni, ale już obudziły się z zimowego snu i przebierają kołami, by wyjechać na ulice pierwszego dnia meteorologicznej wiosny. Przed powrotem były w spa! Z jakich zabiegów skorzystały i co nowego ze sobą przywiozą?

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Jednoślady są już po serwisie i wkrótce mieszkańcy będą mogli z nich korzystać ? w sumie będzie ich 2300 fot. Tomasz Hołod

Centrum Sportowe nie tylko dla profesjonalistów

Nowy dom Akademii Śląska Wrocław o innowacyjnym, otwartym dla mieszkańców charakterze ma za kilka lat stanąć na Żernikach. O tym, co słychać w kwestii budowy nowoczesnego Wrocławskiego Centrum Sportu (WCS) Bartoszowi Mochowi opowiada Piotr Waśniewski, prezes zarządu wrocławskiego klubu piłkarskiego.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Piotr Waśniewski, prezes zarządu piłkarskiego Śląska Wrocław, zdradza, kiedy ma rozpocząć się budowa WCS fot. Krystyna Pączkowska

Dlaczego Władimir Putin zaatakował Ukrainę?

Wojna w Europie w XXI wieku? Niestety – rok temu to, co wydawało się niemożliwe, wydarzy-ło się w Ukrainie, zaatakowanej przez wojska rosyjskie. Dlaczego doszło do tej agresji? Jaki cel postawił swojej armii Władimir Putin? Co wydarzyło się w pierwszym tygodniu wojny? Wyja-śnia generał dr Jarosław Stróżyk.

Czytaj na s. 9

W szkole i dla UNICEF-u dzieci są najważniejsze

Obecnie do wrocławskich szkół i przedszkoli uczęszcza blisko 20 tys. dzieci z Ukrainy. To ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Miasto ma jednak wsparcie. Na projekty związane z uchodźcami z Ukrainy Wrocław otrzymał 42 miliony złotych dotacji z UNICEF-u. Na co te środki zostały przeznaczone?

Czytaj na s. 12

Powiększ obraz: 1900 tabletów i 300 laptopów otrzymały wrocławskie placówki oświatowe w ramach  współpracy miasta z UNICEF-em fot. UMW
1900 tabletów i 300 laptopów otrzymały wrocławskie placówki oświatowe w ramach współpracy miasta z UNICEF-em

Wrocławska wojowniczka z wachlarzem bojowym

Potrafi uderzeniem dłoni przełamać cegłę i kopnąć przeciwnika z półobrotu, a jej ulubioną bronią jest… wachlarz. Trenując sztuki walki człowiek uczy się rzeczy, o których mu się nawet nie śniło. Oto Katarzyna Furdyna z Wrocławia – pierwsza na świecie kobieta, która uzyskała stopień mistrzowski w koreańskiej sztuce walki Farang Mu Sul.

Czytaj na s. 14

Powiększ obraz: Katarzyna Furdyna z Wrocławia ? pierwsza na świecie kobieta, która uzyskała stopień mistrzowski w koreańskiej sztuce walki Farang Mu Sul fot. Archiwum prywatne

Impresjoniści na wielkich ekranach

Pamiętacie ubiegłoroczną wystawę Van Gogha w Hali IASE? Obrazy mistrza można było podziwiać na wielkich ekranach. Od 22 lutego do 25 czerwca w tym samym miejscu obejrzymy teraz dzieła Degasa, Gauguina, Moneta, Renoira czy Toulouse’a-Lautreca.

Czytaj na s. 17

Powiększ obraz: Dzieła impresjonistów prezentowane są na ekranach o pow. powyżej 2 tys. mkw. z komentarzem lektora fot. Oleksandr Poliakovsky

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

LEŚNICA: Wkrótce ruszy remont ulicy Dolnobrzeskiej

Ogłoszono przetarg na wyczekiwaną od lat przebudowę ul. Dolnobrzeskiej na Leśnicy. Inwestycja obejmie przebudowę skrzyżowań, budowę przystanków autobusowych, chodników i przejść dla pieszych.

Czytaj na s. 13

CAŁY WROCŁAW: Energiczny trener osiedlowy poszukiwany

Jesteś młody, energiczny, masz pomysł, jak odciągnąć dzieciaki od komputerów i tabletów? Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, a najchętniej na boisku? Wrocławski Szkolny Związek Sportowy prowadzi do 5 marca nabór na trenera osiedlowego.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Senioralne ostatki, ależ to był bal!
  • Jak się bronić przed cyberprzemocą?
  • Ponad 300 wniosków złożonych w tegorocznym WBO
  • Rusza wiosenna edycja W kółko kręcę – dołączysz?
  • Mieszkańcu, wskaż zebrę do remontu
  • Zabytkowa neorenesansowa kamienica pięknieje
  • Wrocławianie włożyli ogrom sił i serca w pomoc
  • Obywatele Ukrainy wypełnili lukę na rynku pracy