wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Międzynarodowa Olimpiada Kreatywności 2017 będzie we Wrocławiu

Polskie, w tym wrocławskie dzieci i młodzież mają na koncie sporo sukcesów na olimpiadach kreatywności

Największy na świecie program edukacyjny, nastawiony na rozwój kreatywności dzieci i młodzieży, już wiosną przyciągnie do Wrocławia 3 tys. uczestników z całego świata, nawet z takich krajów, jak Albania, Ekwador i Arabia Saudyjska. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady Kreatywności – International Invitational, a Wrocławiowi przypadł zaszczyt zorganizowania tej imprezy.  

Reklama

Od 16 do 19 marca 2017 roku zabytkowy kompleks Hali Stulecia zamieni się w wielkie laboratorium kreatywności. Polskie i zagraniczne drużyny dzieci i młodzieży będą prezentować kreatywne rozwiązania wybranego przez siebie wyzwania.

– Nie ma nic ważniejszego niż wyobraźnia – komentuje rangę tego wydarzenia prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w filmie zapraszającym uczestników olimpiady do Wrocławia.

Nauka kluczowych umiejętności XXI wieku

Program Destination Imagination (DI) działa w naszym kraju od 11 lat. Realizowany jest w szkołach na całym świecie w formie zajęć pozalekcyjnych, których uczestnicy rozwiązują wybrane na początku roku szkolnego tzw. Wyzwanie. Rokrocznie dzieci i młodzież mają do wyboru wyzwanie techniczne, naukowe, konstrukcyjne, artystyczne, improwizacyjne, społeczne oraz wyzwanie dla przedszkolaków, tzw Wschodzących Gwiazd. Innowacyjnych rozwiązań poszukują uczestnicy programu w wieku od 4 do 26 lat, a rezultaty tych działań prezentują potem na olimpiadach krajowych, w ramach swoich grup wiekowych. Głównym celem DI jest wyposażenie młodych ludzi w umiejętności XXI wieku, takie jak zdolność kreatywnego i krytycznego myślenia, umiejętność komunikacji i współpracy w grupie, nauka twórczego rozwiązywania problemów oraz elastyczność i wytrwałość. 

Najbardziej kreatywni we Wrocławiu

Do tej pory z wyzwaniami Destination Imagination zmierzyło się już 1,5 mln młodych ludzi z 42 krajów świata, zaś rocznie w programie bierze udział 150 tys. uczestników. Najlepsze drużyny, wyłonione na olimpiadzie w swoim kraju, spotykają się co roku w USA – na Światowej Olimpiadzie Kreatywności DI. Na tegorocznej olimpiadzie Wrocław reprezentowało aż pięć drużyn: Moon Brothers z Gimnazjum nr 13 im, Scheme Busters z ZSO nr 5, Smart Kids z SP nr 63, Magnificent Seven z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych oraz Asimo Team z Gimnazjum nr 13. Ta ostatnia drużyna - ekipa z Gimnazjum nr 13 zdobyła złoty medal.

Od kilku lat program DI obejmuje jeszcze jeden rodzaj kreatywnej rywalizacji na arenie międzynarodowej – International Invitational. Jest to Międzynarodowa Olimpiada Kreatywności, w której mogą wziąć udział wszystkie chętne drużyny z całego świata. 

W przyszłym roku zaszczyt zorganizowania International Invitational przypadł właśnie Polsce. To, że stolica Dolnego Śląska została wybrana przez światowe władze Destination Imagination na gospodarza tego wydarzenia, było wielkim „newsem” podczas ceremonii otwarcia Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności 1 kwietnia 2016 roku w hali Orbita.

– Jest to jedno z największych wydarzeń edukacyjnych na świecie, a już na pewno najbardziej kreatywnych, dlatego Wrocław może być dumy z tej nominacji – wyjaśnia Małgorzata Jastrzębska, dyrektor programu DI w Polsce. – Już teraz przygotowujemy się do ugoszczenia kilkudziesięciu zagranicznych drużyn – dodaje. 

Jak na razie swój udział zapowiedziały drużyny z Albanii, Chin, Ekwadoru, Etiopii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Ukrainy, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii. W sumie w wydarzeniu weźmie udział blisko 3 tys. uczestników.

Ze względu na zasięg i rangę wydarzenia można zaryzykować stwierdzenie, że w marcu 2017 roku Wrocław urośnie do rangi „światowej stolicy kreatywności”.

300 drużyn z 200 szkół z 50 miast

W Polsce program DI obejmuje swoim zasięgiem blisko 200 placówek oświatowych z ponad 50 miast. Efekty pracy każdego 7-osobowego zespołu uczniów prezentowane są podczas Ogólnopolskiej Olimpiady, która już po raz trzeci odbędzie się wczesną wiosną we Wrocławiu. XI Ogólnopolska Olimpiada we Wrocławiu – co tam się działo!.

Warto przypomnieć, że aż 15 drużyn z Wrocławia zapisało się w historii olimpiady kreatywności jako jej laureaci. Aż pięć kreatywnych zespołów (zdobywców II miejsca) będzie mogło wystartować w Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności w Chinach na początku grudnia br.

W przyszłym roku impreza potrwa od 16 do 19 marca i odbędzie się, również jak Międzynarodowa Olimpiada Kreatywności w kompleksie Hali Stulecia. Organizatorzy spodziewają się, że w XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie DI może wziąć udział nawet 300 drużyn dzieci i młodzieży z Polski.

– Zainteresowanie programem stale rośnie, a miejsca na szkolenia przygotowujące nauczycieli do pracy w programie zapełniają się w ciągu kilku dni po ogłoszeniu terminu. To oznacza, że coraz więcej dzieci i młodzieży z różnych stron Polski ma szansę przeżycia edukacyjnej przygody w naszym programie – mówi Małgorzata Jastrzębska, dyrektor programu DI w Polsce. 

fot. materiały organizatora

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama