Gimnazjaliści z Wrocławia mistrzami Światowej Olimpiady Kreatywności

Kolejny sukces wrocławskich uczniów na arenie międzynarodowej – Asimo Team, drużyna z Gimnazjum nr 13, która dzięki doskonałemu występowi podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności we Wrocławiu awansowała do Destination Imagination Global Finals 2016, przywiozła stamtąd Złoty Medal. 

 • Asimo Team

  Asimo Team – złoci medaliści z Knoxville, fot. DI


Światowa Olimpiada Kreatywności Destination Imagination trwała od 25 do 28 maja 2016 r. na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville, w USA. Uczestniczyło w niej ponad 17 tys. młodych ludzi z 20 krajów świata, tworzących blisko 1500 drużyn. Wzięły one udział w rywalizacji, która sprawdzała ich wiedzę z różnych dziedzin oraz takie umiejętności, jak kreatywność, współpraca w zespole, praca projektowa czy logiczne myślenie. Przedtem te zespoły zdobyły laury na olimpiadach krajowych, organizowanych na całym świecie, w tym także we Wrocławiu. Dzięki temu poprzeczka finałowej imprezy w USA była ustawona bardzo wysoko.

Polska reprezentacja podczas ceremonii otwarcia olimpiady w USA, fot. DI

Wrocławianie gotowi Na Już!

Polskę na DI w Knoxville reprezentowało 15 drużyn, w tym pięć wrocławskich – Moon Brothers z Gimnazjum nr 13 im, Scheme Busters z ZSO nr 5, Smart Kids z SP nr 63, Magnificent Seven z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych oraz Asimo Team z Gimnazjum nr 13 które miały okazję zaprezentować swoje projekty przed międzynarodową publicznością i ekspertami. Uczestnicy prezentowali rozwiązanie jednego z sześciu wyzwań drużynowych (techniczne, naukowe, konstrukcyjne, teatralne, improwizacyjne, społeczne) oraz brali udział w nieznanym im wcześniej Wyzwaniu Na Już, wymagającym nie tylko umiejętności twórczego rozwiązywania problemów w praktyce, ale także współpracy w zespole, logicznego i twórczego myślenia oraz umiejętności pracy pod presją czasu. I właśnie ta festiwalowa nowinka okazała się niezwykle szczęśliwa dla drużyny Asimo Team z Gimnazjum nr 13 – wrocławianie dostali Nagrodę Wyzwań Na Już – Złoty Medal – za najwyższą punktację za rozwiązanie Wyzwania Na Już w wyzwaniu technicznym wśród wszystkich drużyn w swojej kategorii wiekowej. W skład drużyny wchodzili: Piotr Kąkol, Gabriela Kiedos, Julia Oborska, Maja Stasiak, Ola Razik, Jakub Pytel oraz Oskar Kitkowski. Serdecznie gratulujemy!

Biało-czerwona na maszcie

Oprócz wrocławian, także inne drużyny sprawiły, że Polska może być z nich dumna. Zespół Deserted by Ideas z Publicznego Gimnazjum w Wilkasach zdobył 1. miejsce w Wyzwaniu Naukowym oraz nagrodę Renesansu, przyznawaną za wyjątkowo oryginalne i twórcze rozwiązanie Wyzwania, które w tym roku polegało na zbadaniu sposobu, w jaki kamuflaż wykorzystywany jest w naturze i zaprezentowanie go w teatralnej historii. 

Drużyna Iskierki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Giżycku zdobyła 2. miejsce w Wyzwaniu Improwizacyjnym, skoncentrowanym w tym roku wokół tematyki przestrzeni zamkniętej i umiejętności improwizacji scenicznej.

Nagrodę Wyzwań Na Już otrzymały także Szkoła Podstawowa nr 82 w Warszawie (Drużyna PIZZA) oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rybniku (Drużyna Szalorożce).

Każda zdobyta na Global Finals nagroda oznacza, że drużyna została wyróżniona wśród 60-80 drużyn z swoim wieku z całego świata. W tym roku polska flaga była sześciokrotnie wyświetlana na telebimach DI Global Finals. 

Rywalizacja, zabawa, przyjaźń

DI Global Finals to nie tylko zmagania kreatywnych drużyn z całego świata, ale wiele atrakcji towarzyszących – zaczynając od warsztatów dotyczących różnych dziedzin nauki i sztuki, a kończąc na kilkunastotysięcznych imprezach integracyjnych. Do najważniejszych i stałych już punktów programu należą:

 • ceremonia otwarcia, podczas której odbywa się uroczysta parada i witane są reprezentacje wszystkich krajów oraz stanów Ameryki;
 • Meet and Greet – poranne spotkanie tzw. Drużyn Bliźniaczych, mające na celu integrację i wymianę doświadczeń pomiędzy drużynami w zbliżonym wieku, pochodzących z różnych krajów;
 • Wieczór pod gwiazdami – impreza integracyjna na świeżym powietrzu, w której udział w tym roku wzięła grupa stepujących tancerzy – Step Africa, odbyła się także tzw. bitwa DJ-ów;

DI to także dobra zabawa w wielokulturowym gronie, fot. DI
 • Duct Tape Costume Ball – bal kostiumowy, gdzie biletem wstępu jest własnoręcznie zrobiony z taśm klejących kostium;
 • International Block Party – wieczorna impreza integracyjna, z wymianą doświadczeń międzykulturowych, degustacją jedzenia oraz muzyka z różnych zakątków świata;
 • wymiana pinsami – rozpowszechniona na całym świecie i odbywająca się spontanicznie na całym terenie olimpiady tradycja programu DI, polegająca na wymianie pomiędzy uczestnikami tak zwanych pinsów (metalowych przypinek), które gromadzone są następnie na specjalnych ręcznikach lub w klaserach;
 • The Innovation Expo – przestrzeń dla wystawców, oferujących uczestnikom wydarzenia ciekawe i innowacyjne aktywności z różnorodnych dziedzin, w tym roku można było odwiedzić stoiska m.in. takich firm, jak: Microsoft, NASA, National Geographic, PCG, Ford oraz Mayo Clinic;

Polska przejmuje od Kataru flagę International Inviatational, które w 2017 r. odbędą się we Wrocławiu, fot. DI
 • ceremonia zamknięcia, podczas której przyznawane są nagrody najlepszym drużynom w poszczególnych wyzwaniach (projektach) i poziomach wiekowych. Ważnym punktem ceremonii jest również ogłoszenie, który kraj będzie gospodarzem International Inviatational, czyli drugiego obok Global Finals międzynarodowego wydarzenia organizowanego w ramach programu Destination Imagination. W tym roku 20-tysięczna publiczność usłyszała, że przyszłorocznym gospodarzem tego wydarzenia będzie Polska, a konkretnie Wrocław. Nastąpiło oficjalne przekazanie flagi wydarzenia przez reprezentację Kataru reprezentacji Polski, a wszyscy mieli okazję obejrzenia film zapowiadającego wydarzenie.

Zgłoś uwagę