wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Memoriał gen. Maczka w Bredzie w budowie. Będzie wrocławski akcent

Wizualizacja Muzeum-Memoriał gen. Maczka w Bredzie. Projekt: Oomen / Visualisation of the General Maczek Museum and Memorial in Breda. Design: Oomen Architects / Kinkorn

Projekt Muzeum-Memoriał ku czci gen. Maczka i polskich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, którzy w 1944 r. nieśli wolność holenderskiej Bredzie i wielu z nich poległo tam w walce, trafił do realizacji. 27 maja wbito pierwszą łopatę w miejscu, gdzie obiekt powstanie, czyli w pobliżu Polskiego Honorowego Cmentarza Wojskowego w Bredzie. Jednocześnie wrocławski artysta Tomasz Tomaszewski kończy prace nad artystyczną instalacją – darem Wrocławia dla holenderskiego miasta z okazji 75. rocznicy jego wyzwolenia.   

Reklama

Memoriał gen. Maczka jest instytucją kultury (powstaje przy merytorycznej współpracy z Muzeum Historii Polski), łączącą funkcje muzeum, centrum dokumentacyjnego, edukacyjnego i ośrodka współpracy polsko-holenderskiej. Będzie to przeszklony parterowy pawilon o pow. ok. 500 mkw., podzielony na dwie części: wystawienniczo-kinową i edukacyjną, ze stałą ekspozycją  dotycząca postaci gen. Stanisława Maczka.

Obiekt powstaje za 1,8 mln euro, a zbuduje go firma Winters Bouw & Ontwikkeling BV. Zbierane są jeszcze fundusze na wyposażenie wnętrz. Jak się ocenia, potrzeba ok. 35 tys. euro.

Otwarcie Memoriału powinno się zbiec z rocznicą wyzwolenia Bredy, która przypada na 29 października br., ale najprawdopodobniej nastąpi to w lutym 2020 r.

Wizualizacja Muzeum-Memoriału gen. Maczka w Bredzie. Projekt: Oomen / Visualisation of the General Maczek Museum and Memorial in Breda. Design: Oomen Architects / Kinkorn 

„Pamięć” powstaje we Wrocławiu 

W październiku 2017 r. władze Wrocławia, przy okazji podpisywania listu intencyjnego o współpracy z Bredą, zobowiązały się do podarowania temu holenderskiemu miastu dzieła sztuki, które będzie uzupełnieniem dla Memoriału gen. Maczka. W tym celu ogłoszono we Wrocławiu konkurs na projekt rzeźby lub instalacji artystycznej. Jego zwycięzcą został, co ogłoszono w październiku 2018 r., wrocławski artysta Tomasz Tomaszewski.

– Artysta pracuje teraz nad poszczególnymi elementami swojej instalacji, a w Bredzie jest przygotowywany teren, na którym ta praca zostanie umieszczona. We wrześniu Tomasz Tomaszewski z ekipą pojadą do Holandii na montaż dzieła – mówi dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia Jerzy Pietraszek. 

Praca Tomasza Tomaszewskiego (fot. powyżej) nosi nazwę „Pamięć” i polega na zapisaniu pamięci o wyzwoleniu miasta przez 1. Dywizję Pancerną poprzez ślad na ziemi – czołgu dowódcy (był to  brytyjski Cromwell VIII). Rysunek ma się pojawiać i zanikać na granitowej posadzce z kostek (...) i na płycie memorialnej, która stanowi fragment traktu. Na płycie umieszczony ma być tekst o wyzwoleniu miasta z datą i logo dywizji (wersja językowa niderlandzka i polska).

Czytaj także:

Wizyta prezydenta Wrocławia w Bredzie w 2017 r.

Wrocławskie dzieło upamiętni wyzwolenie Bredy przez Polaków

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama