4. Spotkanie z latarnikiem na Ostrowie Tumskim to jedna z atrakcji Wrocławia
Latarnik na Ostrowie Tumskim. Mężczyzna w cylindrze i pelerynie zapala latarnię gazową Oleksandr Poliakovsky / www.wroclaw.pl

Codziennie latarnicy zapalają i gaszą 98 gazowych latarni, które najstarszej części miasta przydają niezwykłego klimatu. Miasto podpisało kontrakt na kolejny rok z firmą obsługującą urządzenia.

Latarnik na Ostrowie Tumskim to postać kultowa. Wrocławianie i turyści spotkanie z postacią w czarnej pelerynie i cylindrze uznają za traf szczęścia. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta podpisał umowę na kolejny rok na obsługę i konserwację latarni gazowych na Ostrowie Tumskim.

Latarnika spotkasz przed zmrokiem i o brzasku

Latarnie gazowe rozjaśniały ulice Wrocławia od połowy XIX wieku. W szczycie było ich nawet cztery tysiące. Dzisiaj pozostało 98 sztuk w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego. Ich obsługą i konserwacją zajmuje się specjalistyczna firma.

Latarników w okolicy katedry można spotkać codziennie, tuż przed zmrokiem oraz na pół godziny przed świtem. Niektóre z kloszy są umocowane na wysokości ponad 4,5 metra. Włączenie latarni wymaga wprawy w posługiwaniu się kilkumetrową sztycą. Oprócz zapalaniem i gaszeniem urządzeń w obowiązkach mają również:

• oględziny urządzeń gazowych;
  • prowadzenie dziennika obsługi;

• naprawę latarni;
  • oczyszczanie latarni z zanieczyszczeń, m.in. sieci pajęczych, reklam i ulotek naklejanych na słupki.

Wiele czasu zajmuje latarnikom pozowanie do zdjęć z turystami i przechodniami.