wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Kwiaty w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Prezydent Jacek Sutryk składa kwiaty w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza/fot. Mat

W pierwszą rocznicę tragicznej śmierci Pawła Adamowicza prezydent Jacek Sutryk złożył kwiaty przy kamieniu upamiętniającym prezydenta Gdańska na skwerze jego imienia. Na kamieniu umieszczony został cytat z tekstu zmarłego samorządowca. – Paweł odniósł się w nim do kwestii różnorodności, do tego, jak nas wzbogaca, bo był osobą niezwykle tolerancyjną, ciekawą świata. Taki Gdańsk budował, za to był kochany – podkreśla Jacek Sutryk, który pojechał do Gdańska na uroczystości upamiętniające prezydenta Adamowicza.

Reklama

Pamięć prezydenta Gdańska uczczono we Wrocławiu także w niedzielę 12 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Światełko do Nieba poprzedziła na wrocławskim Rynku piosenka ku czci Pawła Adamowicza. – Powiedziałem przy tej okazji, że dla mnie i wielu ludzi, nie tylko gdańszczan, to światełko będzie już zawsze dla Pawła Adamowicza – mówi prezydent Wrocławia.

Zmarłego prezydenta Gdańska upamiętniono we Wrocławiu nazywając jego imieniem skwer przy ulicy Pomorskiej, specjalnym kamieniem z cytatem i zasadzeniem drzewka. Na tabliczce przeczytamy słowa Pawła Adamowicza: „Różnorodność jest bogactwem, nie jest problemem. Tylko w spotkaniu z innym, tylko w spotkaniu z obcym, możemy się wzbogacić: dopiero spotkanie z inną kulturą, odmiennością, czyni nas bogatszymi”.

– To miejsce będzie nam, z całą pewnością, przypominało sylwetkę wybitnego samorządowca, bo Paweł Adamowicz był nim przez 20 lat – dodał Jacek Sutryk.

Hołdem dla Pawła Adamowicza jest także tablica z Deklaracją Wrocławską, którą w 2016 podpisali przedstawiciele polskich miast, wyrażając w niej sprzeciw wobec braku tolerancji i szacunku dla odmienności kultur i poglądów. Tragicznie zmarły prezydent Gdańska był jednym z jej sygnatariuszy.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że podczas rocznicowych uroczystości w Gdańsku będzie wiele rozmów o potrzebie waliki z mową nienawiści, sam zamierza silnie akcentować ten temat podczas oficjalnej wizyty.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama