°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Krasnoludkowa podróż Życzliwka: Wrocław – Breda. Powstał zbiór opowiadań o wrocławskim krasnoludku
Na zdjęciu uczniowie wrocławskiej szkoły podstawowej nr 4 oraz goście z Holandii podczas spotkania promocyjnego książki "Krasnoludkowa podróż Życzliwka" Um Wrocław

Figurka krasnala Życzliwka od 2019 r. stoi w parku Valkenberg w Bredzie. Pojawienie się wrocławskiego krasnoludka w centrum holenderskiego miasta było inspiracją do przygotowania zbioru opowiadań o przygodach Życzliwka w Holandii. Jej autorami są uczniowie polonijnych szkół działających w Królestwie Niderlandów.

Krasnal Życzliwek pojawił się w Bredzie – mieście partnerskim Wrocławia, przy okazji 75. rocznicy jego wyzwolenia przez żołnierzy brygady pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

Pojawienie się figurki małego ambasadora Wrocławia było inspiracją do ogłoszenia konkursu literackiego zorganizowanego przez Forum Polskich Szkół w Holandii. Zbiór wyróżnionych opowiadań: Wrocław – Breda. Krasnoludkowa podróż Życzliwka jest już gotowy. Jego prezentację zorganizowano we wrocławskim Ratuszu.

Zabytki, sery i wiatraki

Gośćmi specjalnymi spotkania promocyjnego w sali sesyjnej były przedstawicielki Forum Polskich Szkół w Holandii oraz Fundacji Serce Polski w Bredzie, a uczestnikami dzieci z klas I i III Szkoły Podstawowej nr 4 we Wrocławiu. Dla tych ostatnich była to okazja do poznania od środka miejsca, z którego zarządza się Wrocławiem. Przy okazji – w rozmowie z gośćmi z Holandii - dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat symboli Królestwa Niderlandów: serów, tulipanów, charakterystycznych wiatraków oraz drewnianych chodaków. Poznały też miejsca warte odwiedzenia w Bredzie.

Promocja wydawnictwa była także okazją na rozmowę z małymi wrocławianami na temat idei miast partnerskich, wzajemnych korzyściach z takiej relacji.

Najważniejszym akordem spotkania w Ratuszu, w którym wziął udział także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, była prezentacja książki „Wrocław – Breda. Krasnoludkowa podróż Życzliwka”. To zbiór 11 mini-opowiadań o perypetiach sympatycznego skrzata. Przenikają się w nich wspomnienia dotyczące Wrocławia oraz obrazki z miejsc i spotkań w Bredzie i w innych rejonach Holandii.

Książeczka powstała dzięki współpracy: Forum Polskich Szkół w Niderlandach, Fundacji Serce Polski w Bredzie, Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Biura Współpracy z Zagranica i Wydziału Promocji Miasta i Turystyki.