wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Krasnalka karmiąca piersią stanie na Wyspie Bielarskiej we Wrocławiu? Jest projekt, ale potrzeba wsparcia

Rzeźba krasnalki karmiącej dziecko na Wyspie Bielarskiej to pomysł Stowarzyszenia Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią. - Chcemy zwrócić uwagę na to, że mamy mają prawo karmić piersią w plenerze, poza domem - w parku, restauracji, w Rynku... To jest naturalne i piękne. - Niestety, ten temat wciąż budzi kontrowersje, a kobiety karmiące w przestrzeni publicznej bywają krytykowane i hejtowane - mówi Anna Koronkiewicz-Wiórek, prezeska Stowarzyszenia.

Reklama

Stowarzyszenie Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią (SOPWKP), które ma swoją siedzibę we Wrocławiu, chce, żeby rzeźba krasnalki stanęła na Wyspie Bielarskiej. Autorką figury jest artystka i entuzjastka karmienia naturalnego - Maciejka Bokrzycka.

Krasnalka karmiąca piersią w mieście krasnali

„Kto był we Wrocławiu, ten wie, że jest to nie tylko piękne miasto, ale i miasto krasnali. Jest ich mnóstwo i stanowią one frajdę nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, w tym dla licznych turystów, którzy chętnie fotografują te urocze istoty. Jak dotąd brakuje jednak jednego krasnala. A właściwie to krasnalki. Bardzo ważnej krasnalki, która karmi piersią! Niesie ona bardzo ważny przekaz: warto karmić piersią, warto pokazywać, że może to być piękne doświadczenie. Warto to robić dla zdrowia dziecka, kobiety, dla całego społeczeństwa i dla środowiska. I warto karmić w przestrzeni publicznej, gdyż karmienie piersią to naturalna rzecz, prawo dziecka i prawo matki” - czytamy w opisie zbiórki na rzeźbę w portalu zrzutka.pl.

- Chcemy pokazać, że matki karmiące są wśród nas. Że karmienie piersią poza domem jest piękne i naturalne. Mamy zazwyczaj to wiedzą, ale ich otoczenie już niekoniecznie. I to chcemy zmienić.
Anna Koronkiewicz-Wiórek, prezeska SOPWKP

Temat karmienia piersią wciąż budzi emocje

Pani Anna przyznaje, że sama karmi swoją córeczkę piersią również poza domem, w miejscach publicznych. Niestety wciąż zdarza się, że kobiety są za to nagabywane czy hejtowane. Sama zna mamy, które wstydziły się karmić swoje dzieci np. na wrocławskim Rynku.

- Chcemy, żeby mamy karmiące piersią czuły się dobrze w przestrzeni publicznej i żeby wszyscy wiedzieli i pamiętali, że są one tutaj mile widziane. Krasnalka karmiąca piersią ma im o tym przypominać - dodaje Anna Koronkiewicz-Wiórek.

Czas zrzutki na rzeźbę nie jest przypadkowy. Postawienie krasnalki zbiega się z obchodami dwóch ważnych dla karmienia naturalnego wydarzeń – Polskiego (26.05-1.06.) i Światowego Tygodnia Karmienia Piersią (1-7.08.).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl