4. Krasnalka karmiąca piersią stanie na Wyspie Bielarskiej we Wrocławiu? Jest projekt, ale potrzeba wsparcia
Z prawej Dominika Daszkiewicz-Dykiert, wiceprezes SOPWKP, karmiąca piersią swoją córeczkę w plenerze. Z lewej projekt rzeźby krasnalki karmiącej piersią archiwum prywatne Dominiki Daszkiewicz-Dykiert/projekt rzeźby Maciejka Bokrzycka

Rzeźba krasnalki karmiącej dziecko na Wyspie Bielarskiej to pomysł Stowarzyszenia Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią. - Chcemy zwrócić uwagę na to, że mamy mają prawo karmić piersią w plenerze, poza domem - w parku, restauracji, w Rynku... To jest naturalne i piękne. - Niestety, ten temat wciąż budzi kontrowersje, a kobiety karmiące w przestrzeni publicznej bywają krytykowane i hejtowane - mówi Anna Koronkiewicz-Wiórek, prezeska Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią (SOPWKP), które ma swoją siedzibę we Wrocławiu, chce, żeby rzeźba krasnalki stanęła na Wyspie Bielarskiej. Autorką figury jest artystka i entuzjastka karmienia naturalnego - Maciejka Bokrzycka.

Krasnalka karmiąca piersią w mieście krasnali

„Kto był we Wrocławiu, ten wie, że jest to nie tylko piękne miasto, ale i miasto krasnali. Jest ich mnóstwo i stanowią one frajdę nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, w tym dla licznych turystów, którzy chętnie fotografują te urocze istoty. Jak dotąd brakuje jednak jednego krasnala. A właściwie to krasnalki. Bardzo ważnej krasnalki, która karmi piersią! Niesie ona bardzo ważny przekaz: warto karmić piersią, warto pokazywać, że może to być piękne doświadczenie. Warto to robić dla zdrowia dziecka, kobiety, dla całego społeczeństwa i dla środowiska. I warto karmić w przestrzeni publicznej, gdyż karmienie piersią to naturalna rzecz, prawo dziecka i prawo matki” - czytamy w opisie zbiórki na rzeźbę w portalu zrzutka.pl.

- Chcemy pokazać, że matki karmiące są wśród nas. Że karmienie piersią poza domem jest piękne i naturalne. Mamy zazwyczaj to wiedzą, ale ich otoczenie już niekoniecznie. I to chcemy zmienić.
Anna Koronkiewicz-Wiórek, prezeska SOPWKP

Powiększ obraz: Projekt rzeźby krasnalki karmiącej piersią Maciejka Bokrzycka
Projekt rzeźby krasnalki karmiącej piersią

Temat karmienia piersią wciąż budzi emocje

Pani Anna przyznaje, że sama karmi swoją córeczkę piersią również poza domem, w miejscach publicznych. Niestety wciąż zdarza się, że kobiety są za to nagabywane czy hejtowane. Sama zna mamy, które wstydziły się karmić swoje dzieci np. na wrocławskim Rynku.

- Chcemy, żeby mamy karmiące piersią czuły się dobrze w przestrzeni publicznej i żeby wszyscy wiedzieli i pamiętali, że są one tutaj mile widziane. Krasnalka karmiąca piersią ma im o tym przypominać - dodaje Anna Koronkiewicz-Wiórek.

Powiększ obraz: Anna Koronkiewicz-Wiórek, prezeska SOPWKP, karmi córeczkę archiwum Anny Koronkiewicz-Wiórek
Anna Koronkiewicz-Wiórek, prezeska SOPWKP, karmi córeczkę

Czas zrzutki na rzeźbę nie jest przypadkowy. Postawienie krasnalki zbiega się z obchodami dwóch ważnych dla karmienia naturalnego wydarzeń – Polskiego (26.05-1.06.) i Światowego Tygodnia Karmienia Piersią (1-7.08.).