4. Znamy zwycięzcę i piętnastkę wyróżnionych w konkursie „Pokaż mosty Pomorskie w fotograficznej perspektywie”
Na zdjęciu: elementy węzła wodnego, most Pomorski Południowy, gmach uniwersytetu, katedra i inne budowle Wrocławia nocą Artur Sobolewski

Zwycięzca jest tylko jeden, ale oprócz niego jury wybrało piętnastkę wyróżnionych. Wszystkich zgłoszeń było prawie 200, więc komisja naradzała się kilka dni. Najbardziej doceniła zdjęcie wykonane po zmroku, które wyróżnia się wieloplanowym układem kompozycji.

Konkurs „Pokaż mosty Pomorskie w fotograficznej perspektywie” jest rozstrzygnięty! And the winner is… Artur Sobolewski! Zdaniem jury, zwycięski kadr, wykonany z drona, ma kilka mocnych elementów: pokazuje dużą część węzła wodnego, jest na nim kilka planów, rozświetlona architektura, a klimatu dodaje śnieg, który we Wrocławiu jest rzadkością.

Powiększ obraz: <p>Most Pomorski - zdjęcie nadesłane na konkurs, 1. miejsce</p> Artur Sobolewski
Most Pomorski - zdjęcie nadesłane na konkurs, 1. miejsce

— Wygrana fotografia ma stać się wizytówką mostów Pomorskich i wrocławskich inwestycji w ogóle — tłumaczy Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki w UM Wrocławia. — Spośród tylu prac, niosących dobre emocje, niezwykle trudno było wybrać tą jedną, zwycięską. W związku z tym zdecydowaliśmy się wyróżnić dodatkowo piętnaście prac konkursowych, które szczególnie utkwiły w pamięci jury – dodaje.

Wyróżnione fotografie pokazujemy w galerii:

Oceny jurorów: kompozycja i atmosfera

Prace konkursowe oceniali: Janusz Krzeszowski (fotograf), Radosław Michalski, Joanna Miller (Wydział Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia), Bartosz Nowak (Wrocławskie Inwestycje – spółka, która z ramienia miasta prowadziła remont Pomorskich) i dr sztuki, mgr inż. arch. Michał Pietrzak (ASP Wrocław), a wyróżnienia przyznali: Anna Koman (Wydział Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia) i Krzysztof Szymoniak (Wydział Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia).

— Przy ocenie prac konkursowych najważniejszym kryterium była dla mnie oryginalność kompozycji zdjęć – podkreśla Krzeszowski. — Na pewno duże znaczenie miały też nastrój zdjęcia oraz poprawność w technice jego wykonywania – dodaje.

Na kompozycję zwracał szczególną uwagę także Michał Pietrzak z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: — Pod uwagę brałem indywidualne spojrzenie na zadany temat. Istotną kwestią były także oryginalna i wyrazista kompozycja oraz poprawność techniczna zgłoszonych prac.

Joanna Miller natomiast podkreśla kluczowe znaczenie atmosfery zdjęcia: — Walory artystyczne nadesłanych prac to jedno, ale istotny jest też przekaz emocjonalny, jaki te zdjęcia ze sobą niosą. Dla mnie to ważne, czy prace ukazują duszę naszego miasta i jego charakter.

Wyniki: 1. miejsce i 15 wyróżnień

Uczestnicy konkursu przysłali prawie 200 prac. Oto lista autorów 16 najlepszych fotografii:

1. Artur Sobolewski (nagroda główna – 3 tysiące złotych),
  2. Joanna Barańska,
  3. Anna Budim,
  4. Weronika Tadla,
  5. Khrystyna Żak,
  6. Jan Błotnicki,
  7. Wojciech Domagała,
  8. Marcin Kaniak,
  9. Adrian Kulik,
  10. Damian Kuta,
  11. Robert Kwissa,
  12. Piotr Lasek,
  13. Łukasz Mandat,
  14. Mateusz Robak,
  15. Bartłomiej Witkowski,
  16. Krzysztof Ząbkowski.

Konkurs zorganizowała spółka Wrocławskie Inwestycje we współpracy z Wydziałem Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.