4. Zbliża się koniec sezonu fontannowego we Wrocławiu. W tym roku zostaną wyłączone już 10 października
Na zdjęciu tryskająca wodą fontanna na pl. Gołębim na wrocławskim Rynku. Na fontannie siedzą ludzie z dziećmi, nad nimi pogodne niebo. fot. Michał Kurowicki

Każdy kto uwielbia tryskające wodą wrocławskie fontanny powinien się pospieszyć. Ten weekend (8 i 9 października) będzie bowiem ostatnim, podczas którego będą włączone. W poniedziałek (10 października) fontanny przestaną działać. Zostaną ponownie uruchomione od kwietnia 2023 roku.

Sezon fontannowy na obiektach znajdujących się pod opieką ZDiUM trwa zwykle od 1 kwietnia do 31 października. Od 1 listopada fontanny są zamykane na zimę. Wtedy wszystkie ruchome elementy wraz dyszami są demontowane, a instalacje zabezpieczane przed wilgocią i niską temperaturą. Jednak w tym sezonie fontanny zostaną zamknięte już 10 października.

Decyzja ta jest podyktowana nie tylko koniecznością wdrożenia oszczędności. W jej podjęciu pomogła nam również wyjątkowo deszczowa jesienna aura, niezachęcająca do spacerów, a także prace remontowe zaplanowane do wykonania na dwóch obiektach jeszcze przed nastaniem sezonu zimowego.
Ewa Mazur z biura prasowego ZDiUM

Wyremontują fontannę na pl. Gołębim w Rynku

ZDiUM przygotowuje się m. in. do wymiany trzech uszkodzonych tafli szklanych w fontannie na pl. Gołębim. Natomiast ze względu na brak ofert, w przetargu na remont fontanny na placu Uniwersyteckim, zamówienie publiczne zostanie ponowione.

Każda z będących pod opieką ZDiUM wrocławskich fontann jest obiektem z zamkniętym obiegiem wody. Instalacje wraz z basenami mieszczą, w zależności od konkretnej budowli, od 2,5 metra sześc. do 36 metrów sześc. wody.

Prawidłowe funkcjonowanie instalacji wodnej, i konieczność prowadzenia bieżących zabiegów związanych z utrzymaniem czystości, wymaga wypuszczania i ponownego napełniania wodą każdej z naszych dziewięciu fontann średnio raz w tygodniu.
Ewa Mazur z biura prasowego ZDiUM

Fontanny pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta

• fontanna na pl. Gołębim w Rynku, nazywana przez mieszkańców fontanną „Zdrój”
  • fontanna na pl. Solnym – „Smoki”
  • fontanna na pl. Uniwersyteckim – Szermierz
  • fontanna na pl. Jana Pawła II – alegoria Walki i Zwycięstwa
  • fontanna na pl. Orląt Lwowskich
  • fontanna na ul. Szewskiej – na skwerze przy kościele p.w. Marii Magdaleny
  • fontanny przy Wybrzeżu Wyspiańskiego
  • fontanna na ul. Oławskiej
  • fontanna na odrestaurowanym Ryneczku starego Psiego Pola

Dodatkowo w zarządzaniu ZDiUM znajduje się ujęcie wody zdrój przy ul. Świdnickiej. Pozostałymi fontannami opiekują się właściciele terenu, na którym są zlokalizowane poszczególne obiekty.