wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo

Kończy się remont w zabytkowym budynku szkoły przy ul. Dawida. Odkryto ślady basenu sprzed lat

Budynek ZSL przy ul. Dawida 9-11 jest wpisany na listę zabytków. W gmachu było kiedyś m.in. technikum kolejowe fot. Michał Kurowicki/www.wroclaw.pl

Kończy się remont w głównym budynku Zespołu Szkół Logistycznych przy ul. Dawida 9-11. Prace wykonywane są pod okiem konserwatora zabytków. Nadzór prowadzi Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu. Podczas robót w piwnicach odkryto ponad stuletni basen. Odnowiono również piękne i równie stare niemieckie okna w szkolnych toaletach.

Budynek powstał w latach 1907-1909 i na początku znajdowała się tu Szkoła Wyższa dla Panien. Bardzo możliwe, że właśnie uczęszczające tu młode uczennice, ponad sto lat temu, korzystały z basenu w piwnicach, który teraz odkryli pracownicy prowadzących remont obiektu.

Galeria zdjęć

W czasie prac w jednym z pomieszczeń w piwnicach dokopaliśmy się do pozostałości po małym basenie, który był tu po otwarciu szkoły na początku XX wieku. Dotarliśmy też do projektów, na których ten basen rzeczywiście istnieje
Dawid Kurasadowicz, współwłaściciel wykonawcy remontu spółki Jobnobis

Od Wyższej Szkoły dla Panien po wojskowe koszary

Następnie w budynku przy ul. Dawida 9-11 znajdowały się koszary. Tym razem to żołnierze, a nie uczennice mogli korzystać z pięknych okien i w czasie upałów uchylać je za pomocą metalowych dźwigni.

Galeria zdjęć

Cała oryginalna konstrukcja okien została pieczołowicie odrestaurowana podczas kończącego się właśnie remontu. Obecnie toalety, w których znajdują się te piękne okna, są już dostępne dla uczniów i nauczycieli szkoły.

Zakres prac w szkolnych sanitariatach

Podczas remontu gruntownie odnowiono sanitariaty na pięciu poziomach budynku. Zakres prac objął:

Zakres prac w szkolnych piwnicach

Natomiast we wspomnianych piwnicach, gdzie odnaleziono ślady po basenie, zakres prac objął:

Łączny koszt remontu w Zespole Szkół Logistycznych przy ul. Dawida 9-11 wynosi blisko 3,9 mln zł. Prace w obiekcie nadzoruje Zarząd Inwestycji Miejskich.