3. Wiadomości z regionu
  4. W Kobierzycach oczyszczają zbiorniki retencyjne za pomocą "żywych kosiarek"
Zarybianie stawów retencyjnych w gminie Kobierzyce Maciej Wełyczko / UG Kobierzyce
Zarybianie stawów retencyjnych w gminie Kobierzyce

Do stawów retencyjnych w Bielanach Wrocławskich i w Wysokiej wpuszczono amury. Ryby będą czyściły zbiorniki z roślin i ograniczały ich zarastanie.

Zarybienie stawów retencyjnych to naturalna metoda ograniczenia ich zarastania. Mechaniczne usuwanie roślin niewielkiego zbiornika kosztuje nawet 100 tys. zł i procedurę trzeba powtarzać co jakiś czas.

Zbiorniki w Bielanach Wrocławskich i w Wysokiej są niewielkie, stąd i wpuszczono do nich zaledwie po dziesięć ryb.

Amury to „żywe kosiarki” liczymy na to, że się u nas zadomowią i w naturalny sposób ograniczą zarastanie stawów. Ryby pochodzą z certyfikowanej hodowli i zdaniem ekspertów, na taki zbiornik jak ten w Bielanach Wrocławskich, nawet niewielka liczba ryb wystarczy, żeby utrzymać równowagę ekosystemu.
Piotr Kopeć, zastępca wójta Gminy Kobierzyce

Stawy retencyjne w Bielanach Wrocławskich i Wysokiej to dwa z dwunastu zbiorników, którymi zarządza Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Nad stawami retencyjnymi wędkowanie zabronione

Na stawami w Bielanach i w Wysokiej nie wolno wędkować. Na terenie gminy Kobierzyce amatorski połów ryb jest dozwolony w stawach w:

• Budziszowie,
  • Damianowicach,
  • Kobierzycach,

Powiększ obraz: Do stawów retencyjnych w gminie Kobierzyce wpuszczono amury Maciej Wełyczko / UG Kobierzyce
Do stawów retencyjnych w gminie Kobierzyce wpuszczono amury

• Małuszowie,
  • Tyńcu nad Ślęzą,
  • Tyńcu Małym,
  • Solnej.

Uwaga, złowionych ryb nie zabieramy do domu. Na wszystkich akwenach obowiązuje zasada „no kill”, co znaczy, że każda złowiona ryba powinna zostać żywa wpuszczona z powrotem do stawu.

Źródło: materiały prasowe