wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uczniowie z Wrocławia zbierają kasztany. Dochód ze sprzedaży trafi do hospicjum dla dzieci [SZCZEGÓŁY AKCJI]
Na zdjęciu widać kasztany pixabay
Na zdjęciu widać kasztany

Blisko 42 tony kasztanów uzbierano przez rokiem podczas akcji „Kasztanki dla Hospicjum”. W sumie w akcji wzięło udział 220 szkół, przedszkoli i firm. W tym roku akcja Wrocławskiego Hospicjum dla dzieci trwa do końca października. Już zgłosiło się do niej wiele szkół we Wrocławiu.

Reklama

Zbiórkę kasztanów na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci prowadzą już m.in. uczniowie w szkołach podstawowych nr 29 przy Hali Targowej oraz SP 63 przy ul. Menniczej. Centrum wydarzenia jest placyk na terenie Szkoły Podstawowej nr 84 przy ul. Górnickiego w Śródmieściu.

- Stoją tam cztery namioty, w których odbierane i gromadzone są kasztany – mówi Balbina Bujak, koordynatorka wolontariatu z Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. – W ubiegłym roku organizowaliśmy zbiórkę po raz pierwszy i jej rozmach nas zaskoczył, bo uzbieraliśmy z pomocą szkół i innych instytucji blisko 42 tony kasztanów.

W tym roku szkoły, firmy i inne społeczności (oraz osoby prywatne) mogą dostarczać kasztany od razu plac przy SP 84 (wjazd od ul. Ukrytej), w godz. 8-15, od poniedziałku do piątku.

Z kasztanów maść na obrzęki

Kasztany są skupowane przez firmy  farmaceutyczne. Po suszeniu i krojeniu są przerabiane na maści, żele, które działają łagodząco, przeciwzapalanie i przeciwbólowo. Preparaty z kasztanów wykorzystuje się m.in. przy zapobieganiu występowania żylaków, wspomagają wchłanianie krwiaków.

Kasztany w szkołach zbierane są nieodpłatnie do końca października. Pieniądze z ich sprzedaży trafią na konto Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. W ubiegłym roku akcja przyniosła ponad 20 tys. zł.

Mamy pod opieką 69 dzieci z Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Prowadzimy także budowę domu opieki wytchnieniowej. Zaplanowano w nim 16 miejsc dla dzieci, które wymagają całodobowej, specjalistycznej opieki.
Balbina Bujak, Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Placówka na Sołtysowicach zostanie otwarta w drugiej połowie 2023 roku.

Gdzie zbierać kasztany we Wrocławiu?

We Wrocławiu jest wiele miejsc, w których rosną dorodne kasztanowce. Spore okazy rosną np.

  • w parku Słowackiego oraz na wzgórzu Polskim;
  • na Promenadzie wzdłuż fosy miejskiej;
  • w parku Szczytnickim;
  • przy ul. Parkowej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl