4. Ile osób odwiedziło Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu w 2022 roku? Ile kubeczków sprzedano? Oto ciekawostki o jarmarku
Na zdjęciu widać Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu fot. Janusz Krzeszowski
Na zdjęciu widać Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

To miejsce przyciągnęło do serca miasta tłumy turystów i mieszkańców miasta. Według pierwszych szacunkowych danych bajkowy jarmark w Rynku i okolicy odwiedziło w 2022 roku ponad milion osób! Przeczytajcie, jak wyglądał nasz jarmark w liczbach. A te wyglądają imponująco! Oto szczegóły!

Podczas ostatniego Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu można było odwiedzić aż 200 domków handlowych

Jarmark 2022 już za nami, czas na podsumowania. Połowa stoisk oferowała produkty spożywcze i gastronomię (królowała kuchnia z całego świata, ale nie zabrakło naszej polskiej kiełbasy z rusztu, bigosu czy golonki). W połowie domków można było zaś kupić rękodzieło, rzemiosło i artykuły przemysłowe.

Powiększ obraz: Na zdjęciu widać Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu z lotu... drona fot. Janusz Krzeszowski
Na zdjęciu widać Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu z lotu... drona

Na jarmarku mogliśmy skosztować i kupić produkty m.in. z Polski, Niemiec, Słowacji, Francji, Turcji, Litwy, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Gruzji, Korei...

Swoje produkty oferowało 150 kupców

Wśród nich liczna grupa wystawców z Dolnego Śląska (prawie 65 proc.).

- 30 nieodpłatnych miejsc wystawienniczych udostępniliśmy w miejskiej strefie Wrocław Społecznie i Lokalnie dolnośląskim i wrocławskim organizacjom pozarządowym, podmiotom ekonomii społecznej, lokalnym producentom zdrowej żywności oraz rzemieślnikom. Z zaproszenia skorzystali m.in. Fundacja Siła Kobiety, Fundacja Inside, Leśne Laboratorium, OdPatki z Drewna, Hospicjum Bonifratrów, Dolnośląska Organizacja Turystyczna, członkowie szlaku kulinarnego Smaki Dolnego Śląska oraz członkowie europejskiej certyfikowanej sieci Dziedzictwa Kulinarnego – informuje Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia i dodaje:

- Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy Domek Miejski pod nazwą „Poznaj nasze miasto”, w którym urzędnicy oraz pracownicy miejskich jednostek i spółek informowali mieszkańców o programach, projektach, instrumentach wsparcia i innych ciekawych inicjatywach realizowanych przez Miasto.

Powiększ obraz: Na zdjęciu widać karuzelę z lotu ptaka na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu fot. Janusz Krzeszowski

W domku zrealizowano ponad 60 spotkań m.in. w zakresie doradztwa diabetologicznego, udzielania pierwszej pomocy, profilaktyki nowotworowej, bawiliśmy się na urodzinach Hydropolis, wirtualnie w goglach VR można było zwiedzić Halę Stulecia czy też zapoznać z ofertą wrocławskich szkół.

Sprzedano 37 500 sztuk "kubeczków - bucików"

Wielu osobom na hasło „jarmark” przed oczami od razu pojawia się „kubeczek – bucik”. W czasie ostatniego Jarmarku Bożonarodzeniowego kubeczki kolekcjonerskie też cieszyły się wielkim wzięciem. Ile ich kupiono? Aż 37 500 sztuk!

Poza tym za 4.070 zł został wylicytowany komplet kolekcjonerskich jarmarkowych kubeczków, który Agencja Artystyczna Pianoforte przekazała wrocławskiemu Stowarzyszeniu Pomocy Akson wspierającemu ofiary przemocy domowej.

Powiększ obraz: Na zdjęciu widać Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu fot. Janusz Krzeszowski
Na zdjęciu widać Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Ciekawostki jarmarku w liczbach. Zobacz!

• 111.512 – tyle osób obserwuje profil jarmark na Facebooku.
  • 550 sztuk choinek „wyrosło” na jarmarku.
  • Ponad 70 tirów przywiozło infrastrukturę jarmarku.
  • Jarmark inspiruje nie tylko miasta polskie i europejskie, ale doczekaliśmy się repliki wrocławskiego jarmarku w dalekiej Tajlandii.
  • Liczba osób pracujących na stoiskach: ponad 2000
  • Codzienna obsługa jarmarku (ochrona, sprzątanie, elektrycy, pracownicy techniczni, koordynatorzy stref): 30-40 osób
  • Ponad 1 mln osób to szacunkowa liczba odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy.