wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Gmina Wrocław przekazała 800 tys. zł na remont Leopoldinum

Aula Leopoldyńska, po remoncie podium, fot. Tomasz Walków

To kolejna miejska dotacja na remont wnętrza reprezentacyjnej Auli w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Za 800 tys. zł z funduszu konserwatora zabytków odnowione zostaną loże profesorskie.

Reklama

W ciągu ostatnich trzech lat na remont Auli Leopoldyńskiej wydano z budżetu miasta Wrocławia blisko trzy mln zł. Za te pieniądze (oraz fundusze z innych źródeł) m.in. umocniono strop nad salą, przeprowadzono kompleksowy remont podium oraz konserwację sklepienia nad emporą muzyczną.

Aula Leopoldyńska jest jednym z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska i jedną z wizytówek Wrocławia. Jest drugim najchętniej odwiedzanym obiektem muzealnym we Wrocławiu (zaraz po Panoramie Racławickiej), np. w 2016 r. zwiedziło ją ponad 140 tys. osób.

O remoncie Auli Leopoldyńskiej czytaj także TUTAJ

Dotacja z miejskiej kasy pozwoli na rozpoczęcie prac w obrębie audytorium, czyli w środkowej części Auli. Ten etap prac obejmuje osiem lóż profesorskich. Konserwatorzy zajmą się także obrazami przedstawiającymi władców i dostojników związanych z dziejami zakonu jezuitów, ich przybyciem do Wrocławia oraz założeniem i budową uniwersytetu.

Wśród znajdujących się dziś w Auli obrazów są dwa oryginały i sześć kopii wykonanych po zkradzieży, do jakiej doszło w czerwcu 1997 r.

Plan prac dotyczy także ram, polichromii, sztukaterii  oraz drewnianych lóż profesorskich z podestami.

Teraz władze uniwersytetu muszą przeprowadzić przetarg na wykonawcę prac. Aby uporać się z remontem do końca roku – do grudnia 2018 r. trzeba rozliczyć się z dotacji, konserwatorzy musieliby wejść do Auli w maju-czerwcu.

Podczas remontu Aula Leopoldyńska będzie dostępna dla zwiedzających, ale uroczystości akademickie nie będą tu planowane.

UWr/w

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama