Gmina Wrocław przekazała 800 tys. zł na remont Leopoldinum

Aula Leopoldyńska, po remoncie podium, fot. Tomasz Walków

To kolejna miejska dotacja na remont wnętrza reprezentacyjnej Auli w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Za 800 tys. zł z funduszu konserwatora zabytków odnowione zostaną loże profesorskie.

W ciągu ostatnich trzech lat na remont Auli Leopoldyńskiej wydano z budżetu miasta Wrocławia blisko trzy mln zł. Za te pieniądze (oraz fundusze z innych źródeł) m.in. umocniono strop nad salą, przeprowadzono kompleksowy remont podium oraz konserwację sklepienia nad emporą muzyczną.

Aula Leopoldyńska jest jednym z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska i jedną z wizytówek Wrocławia. Jest drugim najchętniej odwiedzanym obiektem muzealnym we Wrocławiu (zaraz po Panoramie Racławickiej), np. w 2016 r. zwiedziło ją ponad 140 tys. osób.

O remoncie Auli Leopoldyńskiej czytaj także TUTAJ

Dotacja z miejskiej kasy pozwoli na rozpoczęcie prac w obrębie audytorium, czyli w środkowej części Auli. Ten etap prac obejmuje osiem lóż profesorskich. Konserwatorzy zajmą się także obrazami przedstawiającymi władców i dostojników związanych z dziejami zakonu jezuitów, ich przybyciem do Wrocławia oraz założeniem i budową uniwersytetu.

Wśród znajdujących się dziś w Auli obrazów są dwa oryginały i sześć kopii wykonanych po zkradzieży, do jakiej doszło w czerwcu 1997 r.

Plan prac dotyczy także ram, polichromii, sztukaterii  oraz drewnianych lóż profesorskich z podestami.

Teraz władze uniwersytetu muszą przeprowadzić przetarg na wykonawcę prac. Aby uporać się z remontem do końca roku – do grudnia 2018 r. trzeba rozliczyć się z dotacji, konserwatorzy musieliby wejść do Auli w maju-czerwcu.

Podczas remontu Aula Leopoldyńska będzie dostępna dla zwiedzających, ale uroczystości akademickie nie będą tu planowane.

UWr/w