wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zobacz, gdzie pojechać na weekend blisko Wrocławia. Pomysły na wycieczkę maksymalnie półtorej godziny drogi od miasta

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Zamek Książ w Wałbrzychu, Lumina Park w Zamku Topacz pod Wrocławiem, a może wycieczka w Dolinie Baryczy? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w weekend w okolicy Wrocławia. Sprawdź pomysły na wycieczki max półtorej godziny drogi od miasta.

Reklama

Gdzie na weekend blisko Wrocławia? Pomysły na wycieczkę

Dolny Śląsk jest piękny. Zastanawiasz się, jak spędzić długi weekend 6-8 stycznia 2023 roku? Gdzie się wybrać na wycieczkę blisko Wrocławia? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. 

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Perła architektury Dolnego Śląska. Monumentalny pałac neogotycki z XIX wieku, pięknie położony na wzgórzu. Został zbudowany dla Marianny Orańskiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego żony – Fryderyki Luizy Pruskiej. Królewna zażyczyła sobie, by pałac nawiązywał architekturą do budowli, jakie w tamtym czasie stawiano we Włoszech. Ostatecznie zbudował go słynny, pruski architekt Karl Schinkel. Tuż po wojnie obiekt został podpalony i zniszczony przez Armię Czerwoną. Dziś pałac jest sukcesywnie odbudowywany. Można go zwiedzać. Warto zobaczyć także park i odnowione mauzoleum rodziny książęcej Hohenzollernów – potomków księżnej Marianny Orańskiej. Pałac można zwiedzać codziennie od 10:00 do 17:00. Bilety: 27 zł normalny, 17 zł ulgowy. Bilet łączony (pałac + mauzoleum) - 35 zł. Rezerwacje tylko dla grup zorganizowanych. 

Więcej informacji na stronie Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Zobacz Pałac Marianny Orańskiej na mapie:

Zamek Książ w Wałbrzychu 

Zamek Książ to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce, trzeci co do wielkości po zamkach w Malborku i na Wawelu. Przepięknie położony na urwistym masywie, w otoczeniu malowniczych lasów, w wąwozie Pełcznicy. Jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy można zwiedzać również zabytkową Palmiarnię oraz stadninę koni. 

Informacje o godzinach otwarcia i biletach wstępu znajdziecie na stronie Zamku Książ.

Zobacz Zamek Książ na mapie:

Lumina Park w Zamku Topacz w Ślęzie

Spacer wśród milionów świateł w Zamku Topacz, czyli Tajemnicze Ogrody w Ślęzie pod Wrocławiem. Można tu zobaczyć m.in. piękne zwierzęta, strachy i duchy, dzieła sztuki na drzewach, instrumenty muzyczne i wiele innych instalacji wykonanych ze świateł. „Zagraj w Scrabble w Ogrodzie Gier, sprawdź, co kolekcjonuje szalony podróżnik w swym Ogrodzie Dziwów, zachwyć się bogactwem Ogrodu Skarbów! Następnie udaj się doOgrodu Muzyki, gdzie czeka Cię uczta dla uszu w rytm orkiestry rockowej. Zobacz Ogród na wodzie, który zamieszkują dzikie zwierzęta i sprawdź, jakie dwumetrowe kwiaty wyrosły na stawie” – zachęcają gospodarze Lumina Park. Znajdziemy tu również Ogród Sztuki i Władców Lasu wśród drzew oraz Ogród Strachów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Zamku Topacz.

Bilety można kupić na miejscu w kasach lub na stronie: https://bilety.topacz.pl/. Można też kupić bilety łączone razem z Muzeum Motoryzacji.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

„To miejsce, w którym zerwiesz z nudą!– czytamy na stronie internetowej Kopalni Złota w Złotym Stoku. Podziemna Trasa Turystyczna powstała tu w 1996 roku. Można tu zwiedzać „Sztolnię Gertruda”, „Sztolnię Czarną Górną” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8 m wysokości) oraz „Sztolnię Czarną Dolną”, z której wyjeżdża się Pomarańczowym Tramwajem. Pod ziemią zobaczycie bajkowy świat, a na swojej drodze spotkacie pewnego gnoma oraz szalonego alchemika. Jet także średniowieczna osada górnicza. 

Więcej informacji oraz informacje o biletach wstępu znajdziecie na stronie Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Zobacz Kopalnię Złota na mapie:

Góra Ślęża i piękne widoki

A może tak wybrać się na spacer w pięknych okolicznościach przyrody? Proponujemy niezbyt męczącą wyprawę na górę Ślężę (717,5 m n.p.m.). Na szczycie czeka nas piękny widok na okolicę, szczególnie jesienią, przy ładnej pogodzie. Jest też zabytkowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, słynny ślężański, granitowy miś oraz krzyż milenijny. Na południe od świątyni znajduje się dwunastometrowa, żelbetonowa wieża widokowa. Na szczycie Ślęży są wydzielone miejsca na ogniska. W dawnym schronisku można też coś kupić do jedzenia i picia.

Zobacz na mapie:

Stawy Milickie i Dolina Baryczy

Dolina Baryczy to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. To dom dla wielu zwierząt, szczególnie ważny dla ptaków, które można tu obserwować. Stawy Milickie obejmują ponad 7 tysięcy hektarów stawów hodowlanych, a gospodarka rybacka rozwija się tutaj już od przeszło 800 lat. Warto odwiedzić tutejsze centrum edukacyjno-turystyczne Naturum, gdzie znajdziecie ścieżkę dydaktyczną, staw pokazowy i restaurację. Dla turystów w Dolinie Baryczy przygotowano 1100 km szlaków, dzięki którym można swobodnie zwiedzać okolicę zarówno pieszo, jak i na rowerach czy kajakach.  

Więcej informacji o Stawach Milickich znajdziecie na oficjalnej stronie.

Zobacz Stawy Milickie na mapie:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl