wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Gaudeamus” i ABBA w Rynku na rozpoczęcie roku akademickiego [WIDEO]

Inauguracja roku akademickiego z udziałem studentów, rektorów, prezydenta Wrocławia, wrocławian i turystów

Najpierw dostojne „Gauedeamus igitur”, a potem radosne przeboje zespołu ABBA. We wrocławskim Rynku stuosobowy studencki chór, rektorzy, prezydent Wrocławia, wykładowcy i spora grupa wrocławian i turystów zainaugurowała rok akademicki

Reklama

To już tradycja, że na rozpoczęcie roku akademickiego fragment „Uwertury Akademickiej” pod pomnikiem Fredry wykonują wspólnie wykładowcy i studenci. W spotkaniu zwykle biorą udział także przedstawiciele władz Wrocławia i województwa. – Jestem przekonany, że ta piękna tradycja będzie kontynuowana – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który za półtora miesiąca kończy urzędowanie we wrocławskim Ratuszu.

Prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego, wyraził nadzieję, że współpraca z nowymi władzami miasta będzie tak owocna jak przez ostatnie 16 lat.

Nagroda za ochronę zabytków

Mini-koncert w Rynku poprzedziła uroczystość w Oratorium Marianum, gdzie w oficjalnej części inauguracji rok akademickiego udział wzięli rektorzy, wykładowcy akademiccy, studenci.

Profesor Marek Ziętek, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, najwięcej uwagi poświęcił nowej ustawie przegotowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która zakłada głęboką reorganizację systemu szkolnictwa wyższego. Rektor Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że to szansa na wprowadzenie nowej jakości w kształceniu i badaniach naukowych, jednak nowe zasady działania uczelni to dopiero wstęp do tego procesu. Bez solidnego wsparcia finansowego, współdziałania środowiska, reforma może nie przynieść spodziewanego efektu. Prof. Ziętek gorąco apelował, aby dyskusja o jakości szkolnictwa wyższego nie zmieniła się w spór politycznych. – Uczelnie powinny być poza polityką – akcentował.

Podczas uroczystości w Oratorium Marianum prezydent Rafał Dutkiewicz wręczył Wrocławską Nagrodę Naukową. Jej laureatem został prof. Jerzy Jasieńko z Politechniki Wrocławskiej, specjalizujący się w badaniu i ochronie zabytków.

Chór, orkiestra i „Dancing Queen”

Z gmachu głównego orszak rektorski wyruszył w stronę Rynku prowadzony przez orkiestrę wojsk lądowych, w asyście strażników miejskich na koniach oraz policjantów na motocyklach.

Przy pomniku Fredry czekało na nich ponad stu studentów, reprezentantów dziewięciu chórów akademickich. Kilka razy więcej było wrocławian i turystów zaciekawionych niecodziennym wydarzeniem.

Chóralne wykonanie „Gaudeamus igitur” zrobiło wrażenie na widzach, ale prawdziwy entuzjazm wywołała wiązanka przebojów zespołu ABBA w wykonaniu śpiewaków i orkiestry. Niektórzy turyści spontanicznie przyłączali się do śpiewaków i rytmicznie podrygiwali.

Uroczystości inauguracyjne na wrocławskich uczelniach potrwają do 10 października.

  • Akademia Wojsk Lądowych, aula Narodowe Forum Muzyki, wtorek, 2 października, godz. 11.45;
  • Uniwersytet Ekonomiczny, budynek Centrum Kształcenia Ustawicznego, czwartek, 4 października, godz. 11;
  • Uniwersytet Przyrodniczy, aula Centrum Dydaktyczno-Naukowego, środa, 3 października, godz. 11, w programie m.in. wręczenie tytułu doktora honoris causa chemikowi prof. Bogusławowi Buszewskiemu;
  • Uczelnie Artystyczne: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Teatralnych, gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, poniedziałek, 8 października, godz. 11, w programie m.in. wykład inauguracyjny Anny Dymnej „Być aktorem”;
  • Papieski Wydział Teologiczny, aula uczelni, wtorek, 9 października.
  • Uniwersytet Medyczny, aula w budynku Wydziału Farmaceutycznego, wtorek, 9 października, godz. 12, w programie uroczystości m.in. wręczenie tytułu doktora honorisa causa kardiochirurgowi prof. Marianowi Zembali.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama