3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  6. Fundacja MODE oferuje pomoc. Noclegi i tłumacz dla studentów i stypendystów

Fundacja MODE, zajmująca się edukacją w wymiarze międzynarodowym i wolontariatem, pomaga osobom, które z powodu epidemii koronawirusa mają problemy z noclegiem. Udziela także wsparcia dla obcokrajowców w sytuacji, gdy trudno im się porozumieć z lekarzem czy urzędnikami.

MODE, we współpracy z urzędami i placówkami konsularnymi, przygotowała zakwaterowanie dla 50 osób, pod telefonem są też dostępni tłumacze ośmiu języków.

Pomoc z zakwaterowaniem

Pomysł, aby pomóc uczniom i studentom, stypendystom zrodził się z potrzeby sytuacji. – Różne kraje zamykają granice i mamy osoby, które np. zakończyły udział w naszym projekcie wolontariatu, miały jechać do domu, a utknęły we Wrocławiu, bo odwołano połączenia autobusowe i lotnicze. Obecnie dysponujemy 50 miejscami noclegowymi, które możemy takim osobom udostępnić. Są to m.in. pokoje jednoosobowe, zatem ludzie, którzy są w potrzebie, mogą zamieszkać w dość komfortowych warunkach – podkreśla Mariusz Librowski, wiceprezes fundacji.

O uzyskanie takiej pomocy należy zwracać się bezpośrednio do jednostek miejskich i wojewódzkich: Urzędu Miejskiego, Urzędu Wojewódzkiego, WCRS-u, sanepidu, placówek dyplomatycznych we Wrocławiu.

– Do zadań instytucji będzie należała weryfikacja, czy dana osoba rzeczywiście takiej pomocy potrzebuje. Wówczas poinformuje nas o zapotrzebowaniu, a my uruchomimy pomoc – wyjaśnia Librowski.

Kto może się ubiegać o wolne miejsce? – Ostatnio mieliśmy przypadek ucznia, uczestnika programu Erasmus, wracającego z wyjazdu zagranicznego, którego rodzina nie mogła przyjąć w domu z troski o bezpieczeństwo jej najstarszych członków. Zaoferowaliśmy pomoc, ostatecznie sprawę udało się załatwić, ale podobnych sytuacji może być więcej, dlatego rozsyłamy informacje do jak największej liczby jednostek, z którymi współpracujemy – dodaje wiceprezes Fundacji MODE.

Pomoc tłumacza

Fundacja proponuje także pomoc przy tłumaczeniach dla obcokrajowców, którzy nie mogą porozumieć się z lekarzem albo załatwić sprawy urzędowej (także online). Wszystkie osoby w organizacji mówią biegle po angielsku, a ponadto poszczególni członkowie także po niemiecku, francusku, hiszpańsku, włosku, rosyjsku, ukraińsku oraz portugalsku na poziomie C1 lub wyższym.

– Wystarczy wysłać wiadomość SMS-em lub przez WhatsAppa pod numer dyżurny 538 572 377 z krótkim wyjaśnieniem, jakiej pomocy potrzebuje dana osoba i w jakim języku należałoby jej udzielić. Wybrany tłumacz oddzwoni, gdy tylko będzie dostępny, pod numer, z którego przyszła wiadomość – wyjaśnia Mariusz Librowski.

– Nie wiemy, jak duże okaże się zapotrzebowanie. Jeśli telefon będzie się urywał, to zastanowimy się, jak to inaczej zorganizować. W miarę możliwości i potrzeb będziemy rozszerzać pomoc o innych tłumaczy. Liczymy, że nasza inicjatywa wciągnie kolejne organizacje – dodaje wiceprezes Fundacji MODE.

O Fundacji MODE

Fundacja MODE (Move and Develop Foundation) realizuje projekty edukacyjne dla młodzieży, młodych dorosłych i szkół z Polski i UE. We Wrocławiu prowadzi warsztaty międzykulturowe dla szkół, na które zaprasza wolontariuszy z całego świata.

Wspiera placówki w Polsce w wysyłaniu uczniów na międzynarodowe praktyki, pomaga im pisać projekty edukacyjne i zarządzać nimi. Prowadzi współpracę z zagranicznymi partnerami, goszcząc praktykantów z całej Europy, ale też oferując szkolenia dla nauczycieli.

Wspólnie z miastem Wrocław, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Fundacją Ukraina i Kalejdoskopem Kultur prowadzi projekt reSTART, w którym realizuje kursy języka polskiego i aktywizację zawodową dla obywateli państw spoza UE, mieszkających na Dolnym Śląsku.