4. W niedzielę wybory prezydenckie we Francji. Gdzie zagłosować we Wrocławiu?
Na Dolnym Śląsku mieszka kilkuset obywateli Francji, większość z nich we Wrocławiu. fot. Michał Kurowicki / www.wroclaw.pl

Już w niedzielę, 10 kwietnia, pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Obywatele francuscy będą mogli głosować w otwartym dla nich biurze wyborczym w siedzibie Alliance Francaise we wrocławskim Rynku.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 10 kwietnia, druga 24 kwietnia. Wybory do parlamentu zaplanowano natomiast na 5 i 19 czerwca.

Kto weźmie udział w wyborach w Rynku?

Uprawnieni do głosowania są obywatele Francji, wpisani na konsularne listy wyborcze, zamieszkali w Polsce. Ile może być takich osób?

Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na koniec 2021 r., na Dolnym Śląsku mieszkało 261 osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego lub rentowego, wpisało obywatelstwo francuskie. Zdecydowana większość, bo aż 234 z nich zarejestrowało się we Wrocławiu. Dodatkowo 18 w oddziale ZUS w Wałbrzychu, a 9 w Jeleniej Górze.

Jako obywatel Francji, uważam to za swój obowiązek, żeby wziąć udział w wyborach na prezydenta mojego kraju. Zagłosuję we Wrocławiu, w biurze wyborczym w Rynku.
Florian, Francuz który przeniósł się do Polski 8 lat temu, we Wrocławiu mieszka już 4 lata i obecnie pracuje w firmie zajmującej się renowacją obiektów zabytkowych.

Urna wyborcza w Alliance Francaise

Wybory w stolicy Dolnego Śląska organizuje konsulat generalny Francji w Krakowie.

W okręgu konsularnym, podległym konsulatowi generalnemu Francji w Krakowie zostaną otwarte dwa biura wyborcze, w Krakowie i we Wrocławiu. Będą w nich mogli głosować obywatele Francji, wpisani na konsularne listy wyborcze, zamieszkali w Polsce.
czytamy w oficjalnym piśmie konsulatu.

We Wrocławiu biuro wyborcze zostanie otwarte w dniach wyborów, w budynku pod adresem Rynek 58, w holu wejściowym, na parterze, w którym siedzibę ma Alliance Francaise oraz Agencja Konsularna Francji we Wrocławiu.

Głosowanie odbędzie się w godz. 8-19 w przypadku wyborów prezydenckich i w godz. 8-18 w wyborach parlamentarnych.

Zamierzam oddać swój głos na Emmanuela Macrona. Uważam, że to przywódca, który rozumie potrzebę jeszcze silniejszej integracji Unii Europejskiej. Natomiast we Francji jest jednym z nielicznych polityków, którzy mają jasno określoną wizję rozwoju kraju. Ma pragmatyczne, biznesowe podejście do zarządzania. Pomimo dużej krytyki wobec jego działań, powinniśmy dać mu możliwość dokończenia reform, które rozpoczął. Ich rezultaty nie będą widoczne od razu, a za 5-10 lat.
Florian, Francuz od ośmiu lat mieszkający we Wrocławiu

Sondaż przed wyborami prezydenckimi

• Emmanuel Macron - 28 proc.
  • Marine Le Pen (Front Narodowy) - 23 proc.
  • Jean-Luc Melenchon (lewica) - 20 proc.

*Exit Polls - 10.04.22, godz. 20.30