wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Fałszywe SMS-y. Zobacz, co robią cyberprzestępcy i nie daj się okraść
Trzymany w rękach telefon z informacją od internetowych oszustów: wiadomości SMS o odebraniu nieodebranego świadczenia ZUS shutterstock
Trzymany w rękach telefon z informacją od internetowych oszustów: wiadomości SMS o odebraniu nieodebranego świadczenia ZUS

Firmy i instytucje ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami SMS rozsyłanymi przez oszustów. Zobacz szczegóły i nie daj się okraść!

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS rozsyłanymi przez oszustów. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zapewnia, że wiadomości SMS o odebraniu nieodebranego świadczenia ZUS, z prośbą o jak najszybsze jego otrzymanie i konieczności przejścia do linku, nie są wysyłane przez ZUS.

– Nie wysyłamy do nikogo wiadomości z linkami, w które należy wejść, nie prosimy też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki - mówi Kowalska-Matis.

Tauron: odłączenie energii elektrycznej. Fałszywe SMS-y.

Przed oszustami ostrzega także Tauron! Oszuści podszywający się pod Tauron wysyłają fałszywe SMS-y i e-maile. Grożą wyłączeniem energii elektrycznej i nakazują natychmiastową zapłatę zaległej należności za prąd. 

Przedstawiciele Taurona podkreślają, by każdy przypadek oszustwa zgłaszać na policję. Niestety Tauron znana przypadki, gdy ich klienci stracili w ten sposób nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Tauron przypomina, aby wpłacać pieniądze tylko na numer rachunku bankowego wskazany na fakturze z oraz widoczny w serwisie Mój Tauron. Spółka informuje również, że zalegającym z opłatami za energię elektryczną wysyła list wzywający do zapłaty. W listownym wezwaniu do zapłaty Tauron podaje kwotę zaległej należności i wyznacza 14 dniowy termin do jej uregulowania. W wezwaniu podawany jest ten sam numer rachunku bankowego co na fakturze.

Zaplanowano odłączenie energii elektrycznej - takie SMS i e-maile to oszustwo! Nigdy ich nie otwieraj.

Tauron podkreśla, że dopiero w przypadku braku wpłaty po upływie 14-dniowego terminu ma prawo wyłączyć energię. Spółka zaznacza, że nigdy nie wysyła e-maili i SMS-ów przypominających o zapłacie z linkiem czy numerem rachunku bankowego, na który należy wpłacić pieniądze

Uwaga: oszuści internetowi. Fałszywe SMS-y. Zobacz, co robią cyberprzestępcy i nie daj się okraść

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu zna sprawę, bo takich fałszywych SMS-ów jest ostatnio bardzo dużo. – Nigdy nie klikajmy w takie linki! – mówią policjanci z Wrocławia.

Ważne, by nie otwierać żadnych załączników i nie klikać w odnośniki informacji SMS, czy e-mail dostarczanych rzekomo od znanych nam firm czy banków. W załącznikach mogą znajdować się wirusy pozwalające oszustom na przejęcie naszych danych, a odnośniki przekierowywać na strony łudząco podobne do serwisów prawdziwych instytucji, w rzeczywistości zarządzane przez cyberprzestępców. Dzięki temu mogą oni przejąć np. nasze dane i hasła do kont bankowych
st. asp. Aleksandra Freus, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Policja radzi, by zgłaszać tego typu przypadki i ignorować takie e-maile i SMS-y, a przede wszystkim nie klikać w załączone linki!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl