3. Dla seniorów
  4. Emerytura honorowa: ile teraz wynosi, komu przysługuje, jak o nią wystąpić

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują dodatkowe, comiesięczne świadczenie honorowe. W tym roku każdy stulatek dostaje „z automatu” 4512,41 zł brutto. W samym Wrocławiu do tzw. emerytury honorowej z ZUS-u uprawnionych jest 164 mieszkańców. A co ma zrobić osoba, która ma sto lat, nigdy żadnego świadczenia nie pobierała, a emeryturę honorową chciałaby otrzymywać?

– Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego. Jednak raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Czyli: jeśli w terminie od 1.03.2021 r. do 28.02.2022 r. senior nabędzie uprawnień do emerytury honorowej (ukończy 100 lat), jej wysokość wyniesie 4512,41 zł brutto (3732,29 zł netto), właśnie taką kwotę 100-latek będzie otrzymywał dożywotnio.

Na marginesie trzeba dodać, że w stosunku do lat ubiegłych ta obecna kwota jest wyższa. Rok wcześniej było to bowiem 4294,67 zł brutto, a dwa lata temu 3731,13 zł brutto.

Świadczenie należy się „z automatu”

Aby otrzymać emeryturę honorową, wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ona przyznana automatycznie. Wypłata jest niezależna od „normalnej” emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Co ze stulatkami, których ZUS „nie zna”?

Świadczenie honorowe należy się z ZUS-u także takim osobom, które nie  przepracowały w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają emerytury czy renty.

– To ważne szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie mają wypracowanej emerytury, przez co nie znajdują się w systemie ZUS – podkreśla Iwona Kowalska-Matis.

Co więc tacy stulatkowie powinni zrobić, żeby świadczenie honorowe otrzymywać? Powinni o nie wystąpić z wnioskiem do ZUS-u, dołączając dokument potwierdzający swoją datę urodzenia (może to być np. akt urodzenia).

Stulatkowie we Wrocławiu i powiecie...

Na terenie działania wrocławskiego oddziału ZUS-u dodatkowa emerytura płynie co miesiąc do 192 osób (Wrocław – 164, powiaty – 28), które już dawno zdmuchnęły 100 świeczek na swoim urodzinowym torcie.

Najstarszą wrocławianką jest pani Zofia, która w lipcu ukończy 106 lat, natomiast najstarszy wrocławianin to pan Jan, który w czerwcu ukończy 114 lat!

Rzeczniczka Iwona Kowalska-Matis wyjaśnia, że powyższa liczba 100-latków odnosi się tylko do tych osób, które otrzymują comiesięczną emeryturę honorową z ZUS-u. Niektórzy dostają bowiem to świadczenie np. z KRUS czy pobierają emerytury mundurowe, dlatego ponad wiekowych seniorów i we Wrocławiu, i na Dolnym Śląsku może być oczywiście więcej i co ciekawe ich liczba z każdym rokiem rośnie.

...i na Dolnym Śląsku

W regionie dolnośląskim mieszka obecnie 280 osób, które mają więcej niż sto lat. To o 104 osoby więcej niż zanotowano w czerwcu ubiegłego roku. W Legnicy żyją 22 (o 4 więcej) ponad stuletnie osoby, w Wałbrzychu – 66 (o 12 więcej), we Wrocławiu 192 (o 88 więcej).

W przygotowanej przez regionalny ZUS tabeli przedstawia się o tak:

Dolny Śląsk

Kobiety

Mężczyźni

Ile lat ma najstarszy 100-latek?

Zofia 106 (2.07) Jan 114 (17.06)

Wałbrzych

Legnica

WROCŁAW i powiaty

Oleśnica

Oława

Trzebnica

Wołów

Strzelin

Razem WROCŁAW

Ciekawe:

• W Polsce jest teraz 2200 osób – którym wypada już życzyć 200 lat! – otrzymujących emerytury honorowe.