wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Zasłużona dla Wrocławia” ostatnia przedstawicielka wrocławskiej Polonii

Elżbieta Neumann, fot. mawi

Pani Elżbieta Neumann ma dziś 94 lata. Jako 14-latka uczestniczyła razem ze swoją mamą w I Kongresie Związku Polaków w Niemczech, w Berlinie w 1938 r. Jest dziś najstarszym żyjącym świadkiem tamtego wydarzenia, a zarazem ostatnią przedstawicielką przedwojennej wrocławskiej Polonii.  18 kwietnia br. została uhonorowana medalem „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”.

Reklama

Elżbieta Neumann, której towarzyszyli syn Henryk i wnuczka Dorota, została przywitana w miejscu, gdzie wiszą dziś portrety honorowych obywateli Wrocławia, czyli w Sali Radnego w Sukiennicach. 

– We Wrocławiu dbamy i wielką troską otaczamy pamięć o Polonii starego Breslau – powiedział m.in. dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk, witając sędziwą wrocławiankę w imieniu prezydenta Wrocławia. – Mam nadzieję, że ta pamięć zawsze żywą pozostanie. Jestem pełen uznania za to, co państwo kiedyś robiliście, w czasie gdy przyznawanie się do polskości wymagało wielkiej siły, wychowania w duchu dobrego i mądrego patriotyzmu, a także wielkiej odwagi. 

– Wręczając pani ten szczególny medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”, jestem przekonany, że jest pani osobą, do której on wybitnie pasuje – powiedział dyrektor Sutryk. 

– Mogę tylko dziękować – powiedziała wruszona Elżbieta Neuman, przyjmując medal i bukiety kwiatów od zebranych na uroczystości osób. 

Płaszczyk w jodełkę sprzed lat...

– Pani Elżbieta została moją bohaterką stulecia niepodległości Polski – mówi dziennikarka wrocławskiej „Gazety Wyborczej” Beata Maciejewska (fot. poniżej), która dzieje wrocławskiej Polonii opisała wielu swoich artykułach, poznając osobiście ostatnich jej przedstawicieli. – Spotykam się z nią właściwie raz do roku. Pani Elżbieta mieszka w Dzierżoniowie, ale zawsze 6 marca przyjeżdża do kościoła św. Marcina, który przed wojną był „polskim adresem” w Breslau, a dziś jest dla nas pamiątką po tamtych czasach, ponieważ przed wejściem do światyni jest wmurowana tablica z Pięcioma Prawdami Polaków, przyjętymi na I Kongresie Związku Polaków w Niemczech w 1938 r. – opowiada red. Maciejewska.

Nastoletnia Elżbieta i jej mama były na wspomnianym kongresie z delegacją wrocławską. Dzisiaj 94-letnia pani Neumann jest ostatnią, która pamięta to wydarzenie. – Pojechałam w zielonym płaszczyku w jodełkę – wspomina z nostalgią.

– Pani Elżbieta, której śladami wędrowałam po naszym mieście, była dla mnie zawsze swoistą „arką przymierza” pomiędzy Breslau a Wrocławiem – dodaje Beata Maciejewska.

Podtrzymują pamięć o wrocławskiej Polonii

W uroczystości wręczenia medalu pani Neumann uczestniczyła również Bogumiła Kopacka-Gajec (fot. poniżej), dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 72 im. Władka Zarembowicza. Patron tej szkoły był jednym z ostatnich drużynowych ZHP w Niemczech – przewodził Drużynie Króla Bolesława Chrobrego we Wrocławiu, a jednocześnie starszym kolegą Elżbiety Neumann, która także należała do polonijnego harcerstwa.

Zaproszenie przyjęły także Ewa Tauer (fot. poniżej) – córka zmarłego w 2012 r. Rudolfa Tauera, działacza Polonii, przedwojennego wrocławianina, harcerza w drużynie Zarembowicza, jednego ze świadków końca Festung Breslau – oraz Jolanta Góreczna, dyrektor Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, która razem z historykiem i metodykiem CDN Ewą Skrzywanek mają duże zasługi w pielęgnowaniu pamięci o przedwojennej Polonii wrocławskiej.

 Zdjęcia: UM, mawi

 

     

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama