wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Edukacja
 4. Aktualności z edukacji
 5. Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie je sprawdzić?

Dziś (3 lipca) z samego rana Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminu ósmoklasisty. W tym roku we Wrocławiu przystąpiło do niego ok. 4,5 tys. uczniów ze szkół podstawowych. Jak poszło? Gdzie sprawdzić wyniki? Przypominamy najważniejsze informacje i terminy obowiązujące w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Reklama

Egzamin ósmoklasisty 2024 został przeprowadzony w dniach od 14 do 16 maja. W środę (3 lipca) uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Gdzie sprawdzić wyniki?

Aby sprawdzić wyniki z egzaminów, należy wejść na stronę z wynikami i zalogować się do systemu loginem i hasłem, które każdy uczeń otrzymał od wychowawców.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Co dalej?

Do 5 lipca trzeba dodać wyniki z egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz załączyć kopie (skany) dokumentów potwierdzających te dane.

Osoby, które w I etapie, nie dostaną się do żadnej z wybranych placówek, lub które dostaną się do szkoły, ale jednak zmienią zdanie i zechcą uczyć się w innej, albo wcale nie brały udziału w I etapie, będą mogły przystąpić do II etapu rekrutacji (etap uzupełniający) i złożyć wnioski w dniach 24-25 lipca w tych szkołach, w których będą jeszcze wolne miejsca.

Wyniki I etapu rekrutacji. Egzamin ósmoklasisty 2024

Szkolne komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych - 15 lipca do godz. 15:00.

Z kolei listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych szkolne komisje rekrutacyjne opublikują - 23 lipca. Więcej informacji na stronie dot. rekrutacji.

Kalkulator punktów do szkoły ponadpodstawowej. Egzamin ósmoklasisty 2024

O przyjęcie do szkoły decydują punkty rekrutacyjne, w tym:

 • wyniki egzaminu ósmoklasisty (max. 100 pkt),
 • oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (max. 72 pkt),
 • osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (max. 28 pkt).

Jak policzyć punkty przy rekrutacji do szkół średnich? Uczniowie mogą to zrobić sami albo skorzystać z darmowych, dostępnych w sieci kalkulatorów. Symulator punktowy znajduje się na oficjalnej stronie dotyczącej rekrutacji. Są też dostępne darmowe kalkulatory punktów online - np. tutaj.

Jak przeliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty?

Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 przyniesie mu 35 punktów. Odpowiednio 80 proc. da 28 punktów itd.

Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024

Zgodnie ze wstępnymi statystykami, średnie wyniki z egzaminów na Dolnym Śląsku wynoszą:

 • z języka polskiego - 58% punktów,
 • z matematyki - 49% punktów,
 • z języka obcego: j. angielskiego – 66% punktów; z j. niemieckiego – 53% punktów.

Do egzaminu z języka angielskiego przystąpiła zdecydowana większość ósmoklasistów (ok. 96,4%). Więcej informacji przeczytacie w stronie OKE.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl