wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pierwszy we Wrocławiu egzamin holenderski na kartę rowerową. Czym różnił się od zwykłego?

11 czerwca miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 68 przy ul. Szczęśliwej zdawały egzamin na kartę rowerową w stylu holenderskim – nie jeździły po szkolnym boisku, lecz na ulicy. Mogły więc od razu dowiedzieć się, jak należy poruszać się na drodze i jakich zachowań unikać.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Taki typ egzaminu był już praktykowany w Lublinie. Teraz zdecydowano się na poszerzenie coraz popularniejszego wzoru na inne miasta, w tym na Wrocław. Szkoła Podstawowa nr 68 odważyła się na taki ruch pierwsza. – Tereny wokół szkoły są bardzo fajne, osiedlowe. Mogliśmy więc na spokojnie przeprowadzić taki egzamin. – mówi Daniel Cecelski, nauczyciel w SP 68 i egzaminator na kartę rowerową.

Jak wyglądał egzamin?

Dzieci miały do przejechania 2-kilometrowy odcinek trasy. Mogły dzięki temu w praktyczny sposób przekonać się, jak wygląda przejażdżka rowerem po ulicy. Najpierw trasę przejechali wspólnie, a następnie – już w ramach testu – pojedynczo. Egzaminatorami byli rodzice, którzy zostali wcześniej poinformowani, w jaki sposób powinni oceniać jazdę swoich pociech.

Galeria zdjęć

Egzamin odbył się za zgodą dyrekcji szkoły i była ona jego formalnym organizatorem. Wspierała cały proces od strony logistycznej. Wcześniej dzieci wzięły udział w szkoleniach prowadzonych przez specjalistów i praktyków rowerowych.

To pierwszy, ale na pewno nie ostatni tego typu sprawdzian

Szkoła jest bardzo zadowolona z tego przedsięwzięcia i wiele wskazuje na to, że wzór holenderski będzie kontynuowany.

Egzamin mieliśmy w sobotę, a uczniowie pytali się mnie już w poniedziałek, czy też będą mogły uczestniczyć w czymś takim. Były od razu chętne, aby zapisać się i wziąć udział w tego typu teście.
Daniel Cecelski, nauczyciel w SP 68 i koordynator egzaminu na kartę rowerową

Taka forma sprawia, że najmłodsi rowerzyści już na starcie dowiadują się w praktyce, jak powinno się jeździć poprawnie, a jakich zachowań należy unikać – Często jest tak, że ci młodsi uczestnicy ruchu, mając karty rowerowe, i tak poruszają się po chodnikach, co nie jest dozwolone. – zwraca uwagę Daniel Cecelski. – Stwarzają tym samym zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla przechodniów.

Koordynatorzy egzaminu holenderskiego tłumaczą uczniom, że jazda na rowerze wiąże się też z odpowiedzialnością. – Dzieci niekiedy biorą zły przykład z osób, które np. jeżdżą bez trzymania kierownicy jedną ręką albo słuchają muzyki podczas jazdy. My chcemy im pokazać i nauczyć, jak robić to właściwie – podkreśla Daniel Cecelski.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl