wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

W Leśnicy otwarto Dzienny Dom Pomocy i Klub Integracji Społecznej

Fot. UMW

Czwarty w ciągu ostatniego roku, a czternasty we Wrocławiu Dzienny Dom Pomocy otwarto w poniedziałek 20 stycznia w wyremontowanym budynku przy ul. Władysława Skoczylasa 8. DDP będzie działać razem z Klubem Integracji Społecznej, którego celem będzie wsparcie osób wykluczonych z rynku pracy.

Reklama

Obie instytucje mieszczą się tuż obok pętli tramwajowej w Leśnicy. W ramach remontu oraz przebudowy obiekt wyposażono m.in. w windę dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo powstała altana oraz tereny zielone i mała architektura.

Prezentacja poprawiona-ddp-kis-skoczylasa from Wroclaw

Kolejny DDP w mieście

W poniedziałek działalność podmiotów zainaugurował prezydent Jacek Sutryk.

– Otwieramy w krótkim czasie czwarty Dzienny Dom Pomocy Społecznej, dedykowany najstarszym mieszkańcom Wrocławia. W ostatnich miesiącach uruchomiliśmy takie instytucje także przy ulicy Karmelkowej na Oporowie oraz Semaforowej na Brochowie (dwa domy – przyp. red.). Łącznie w tych najnowszych placówkach mamy 120 miejsc dla osób starszych. Chcemy systematycznie poszerzać ofertę dla wrocławskich seniorów, ale wierzę, że będzie to także kolejne miejsce spotkań dla mieszkańców Leśnicy – podkreślił prezydent Wrocławia.

Dzienny Dom Pomocy przy ul. Skoczylasa zapewni przede wszystkim usługi opiekuńcze, specjalistyczne oraz aktywizację i poradnictwo psychologiczne dla osób niesamodzielnych, zwłaszcza starszych.

Klienci DDP będą mogli m.in. korzystać z zajęć terapeutycznych, plastycznych, muzycznych i wspierających ruchowo, a do ich dyspozycji będą sale rehabilitacyjne, multimedialne, szkoleniowe, a także gabinety, jadalnia i węzeł sanitarny. Kadra Dziennego Domu Pomocy zapewni również transport z i do miejsca zamieszkania.

Dzienny Dom Pomocy przy ul. Skoczylasa to ósmy tego typu obiekt w stolicy Dolnego Śląska, funkcjonujący w ramach sieci Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Pozostałe znajdują się przy ulicach: Komuny Paryskiej, Skwierzyńskiej, Stefana Żeromskiego, Tadeusza Kościuszki, Karmelkowej oraz Semaforowej.

Do tego dochodzi sześć domów zarządzanych przez inne podmioty, w tym przez organizacje pozarządowe. W sumie we Wrocławiu funkcjonuje obecnie 14 domów pomocy, które oferują ponad 400 miejsc. W sumie pod opieką Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu w całodobowych i dziennych domach pomocy znajduje się około 800 osób.

Klub Integracji Społecznej pomoże bezrobotnym

W budynku przy ul. Skoczylasa będzie również funkcjonował Klub Integracji Społecznej, zlokalizowany na parterze i poddaszu, wyposażony w sale wielofunkcyjne i szkoleniowe. Będzie on przeciwdziałał wykluczeniu społecznemu osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo oraz przygotowywał je do aktywnego uczestnictwa w życiu zawodowym. Pomoc będzie udzielana osobom indywidualnym oraz ich rodzinom.

– Dzięki połączeniu dwóch ośrodków w jednym miejscu ofertę kierujemy do szerokiego grona odbiorców – zarówno do osób starszych, które potrzebują wsparcia, jak i dla osób, które chcą być reintegrowane na rynek pracy – wyjaśnia Patrycja Karpicz, z-ca dyrektora Miejskiego Centrum Usług Socjalnych.

Formy wsparcia, z których będzie można skorzystać w Klubie Integracji Społecznej to m.in.: konsultacje z prawnikiem, psychologiem czy doradcą zawodowym, zajęcia podnoszące znajomość obsługi komputera, rozwijające hobby i pasje, m.in. w specjalnie wyposażonej pracowni krawieckiej, warsztaty dot. prowadzenia budżetu domowego czy poruszania się po rynku pracy.

W sumie Klub oferuje wsparcie dla 276 mieszkańców Wrocławia powyżej 18 lat, którzy nie mogą samodzielnie uzyskać kompetencji społecznych i zawodowych m.in. z powodu choroby, niepełnosprawności czy długotrwałego pozostawania poza rynkiem pracy.

Budowa i funkcjonowanie Dziennego Domu Pomocy oraz Klubu Integracji Społecznej przy ulicy Skoczylasa (tak jak poprzednio otwieranych domów przy ulicach Karmelkowej i Semaforowej) uzyskało dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014–2020 i jest realizowane w ramach projektów: „Mój drugi dom – zapewnienie wsparcia dla osób niesamodzielnych w dziennych domach pomocy we Wrocławiu” oraz „Klub Integracji Społecznej we Wrocławiu”.

Więcej informacji dostępne na stronie Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama