4. Dziś Dzień Ławnika. Były uroczyste obchody w Ratuszu. Chcesz zostać ławnikiem w sądzie? Zgłoś się!

Magdalena Pasiewicz,

Obchody Dnia Ławnika w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia w Sukiennicach Magda Pasiewicz
Obchody Dnia Ławnika w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia w Sukiennicach

W czwartek 15 czerwca obchodzony jest Dzień Ławnika 2023. Z tej okazji w Sali Sesyjnej Ratusza odbyła się specjalna uroczystość. Aktualnie prowadzony jest we Wrocławiu nabór na ławników, ponieważ kończy się czteroletnia kadencja. Rekrutacja trwa do końca czerwca. Na czym polega ta praca i kto może zostać ławnikiem?

Dzień Ławnika przypada na 15 czerwca i obchodzony jest od 2014 r.

W Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia w Sukiennicach odbyło się uroczyste spotkanie sędziów społecznych w ramach obchodów Dnia Ławnika. W czwartek (15 czerwca) ławnicy spotkali się w kuluarach na poczęstunku i oficjalnych przemówieniach połączonych z podziękowaniem za pełnioną przez cztery lata kadencję, która obecnie się kończy.

Obchody objęte zostały honorowym patronatem przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusza Kmiecika.

- Witam serdecznie w Sali Sesyjnej Wrocławia, sali która należy do wszystkich wrocławian, gdzie dla wrocławian zapadają najważniejsze decyzje i dzieją się najważniejsze rzeczy we Wrocławiu. Bardzo mi miło i jestem zaszczycony, że do tego katalogu najważniejszych wydarzeń, w jakich Wrocław uczestniczy, dołączają już po raz kolejny regionalne obchody Dnia Ławnika - mówił Sergiusz Kmiecik.

Powiększ obraz: Obchody Dnia Ławnika w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia w Sukiennicach Magda Pasiwicz

,,Być narodowi użytecznym”

To cytat Stanisława Staszica umieszczony w Sali Sesyjnej, który - jak zauważył Sergiusz Kmiecik - jest drogowskazem dla radnych, ale dla ławników to motto jest powołaniem.

- Państwa misją, Państwa powołaniem i wierzę w to głęboko, motywacją do tej ciężkiej, społecznej, niewdzięcznej często, ale jakże potrzebnej pracy, jest właśnie to przeświadczenie, że chcecie być państwo użyteczni narodowi, swojej wspólnocie lokalnej, że chcecie poświęcać swój własny czas i energię po to, by realizować niezwykle ważny, nie tylko systemowo, ale i społecznie zaszczyt, przywilej i obowiązek uczestnictwa w wymiarze sprawiedliwości - wymieniał Sergiusz Kmiecik. - Ta końcówka kadencji jest czasem podsumowań i podziękowań - mówił.

Obchody Dnia Ławnika w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia w Sukiennicach

Przewodniczący zachęcał ławników jednocześnie do tego, aby w obecnie trwającej rekrutacji na ławników, ponownie złożyli swoją kandydaturę.

Jak zostać ławnikiem? Trwa nabór

Ławnicy to osoby cywilne, wspomagające pracę sądu jako sędziowie społeczni. Są niezawiśli, z nieposzlakowaną opinią. Poza swoimi codziennymi obowiązkami w pracy zawodowej, stawiają się na wezwanie sądów, gdy zajdzie taka potrzeba. Ich opinie są nieocenione przy rozstrzyganiu wyroków.

Aktualnie prowadzony jest we Wrocławiu nabór na ławników, ponieważ kończy się czteroletnia kadencja poprzednich. Więcej szczegółów w linku poniżej.

Ławnik otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę, a na czas pełnienia obowiązków w sądzie dostaje wolne w swojej macierzystej firmie. Obowiązują pewne wytyczne dla osób, które chcą kandydować na takie stanowisko. Obecnie prowadzona jest rekrutacja na ławników we Wrocławiu. Trwa do końca czerwca.

Aby wziąć udział w rekrutacji na stanowisko ławnika należy spełniać wyznaczone warunki. Przede wszystkim ławnikiem zostać może osoba, która ukończyła 30 rok życia i nie przekroczyła 70. Wymagany jest również nieskazitelny charakter oraz niekaralność, co należy udokumentować informacją z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby.