4. 270 tys. osób jeździ MPK we Wrocławiu bezpłatnie
Na zdjęciu dwie wnuczki, dziadek i babcia w tramwaju MPK Wrocław Tomasz Hołod
Na zdjęciu dwie wnuczki, dziadek i babcia w tramwaju MPK Wrocław

We Wrocławiu aż 270 tys. osób jeździ komunikacją miejską bezpłatnie. To ewenement w skali kraju. Na zbliżającą się wiosnę polecamy Trasę Dzikich Kotów we wrocławskim zoo. Zachęcamy też, by marzenie o własnej restauracji przekuć w wyzwanie i zapisać się do Akademii Gastro, prowadzonej w ramach Akademii Wrocławskiego Przedsiębiorcy.

biuletyn nr 9 (122)
Dzieci od urodzenia do skończenia szkoły ponadpodstawowej. Każdy, kto ukończył 65. rok życia. We Wrocławiu aż 270 tys. osób jeździ komunikacją miejską bezpłatnie. W Warszawie i Krakowie na darmowe przejazdy MPK trzeba poczekać do 70. roku życia. A tylko Rzeszów z dużych miast podobnie jak Wrocław płaci za dzieci i uczącą się młodzież. Zwiedźcie wrocławskie zoo Trasą Dzikich Kotów. Marzycie o otwarciu własnej restauracji? Skończcie z marzeniami, zapiszcie się do Akademii Gastro i... zróbcie to!

TORYwolucja nadal będzie trwała we Wrocławiu

– Funkcjonujemy i będziemy funkcjonować tak, jak przed śmiercią prezesa Krzysztofa Balawejdera – zapewnia Witold Woźny. O TORYwolucji, elektrycznych autobusach, nowych i zabytkowych tramwajach, a także o żółtym szaliku z nowym prezesem MPK Wrocław rozmawia Bartosz Chochołowski.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Na zdjęciu Witold Woźny, nowy prezes MPK we Wrocławiu na tle tramwaju Bartosz Chochołowski
Na zdjęciu Witold Woźny, nowy prezes MPK we Wrocławiu na tle tramwaju

Schronisko dla kobiet w nowej siedzibie

Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet od początku istnienia zapewniło bezpieczeństwo blisko 5 tysiącom kobiet. W trudnej sytuacji życiowej otrzymują dach nad głową, wsparcie psychologiczne i pomoc w usamodzielnianiu się. Teraz pod adresem Sołtysowicka 21F.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Na zdjęciu prezydent Wrocławia JAcek Sutryk wręcza kwiaty z okazji Dnia Kobiet mieszkankom schroniska św, Brata Alberta przy ul. Sołtysowickiej 21 F we Wrocławiu OLEKSANDR POLIAKOVSKY

W mieście w marcu jak w garncu - dużo się dzieje

Szybkie randki biznesowe, wystawa roślin mięsożernych i sukulentów, turniej piłkarski i bieg na Tarczyński Arenie. Balet na wielkim ekranie, legendy rocka, bieg, giełda staroci i koncert Radzimira Dębskiego w Hali Stulecia. A także koniec sezonu na wrocławskich lodowiskach. Marcowy garniec kipi od wydarzeń.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Na zdjęciu giełda staroci pod Halą Stulecia HALA STULECIA
Na zdjęciu giełda staroci pod Halą Stulecia

Zamiast poprawczaka - prace społeczne za milion

Prace społeczne osób nieletnich są jednym ze środków wychowawczych, które sądy mogą orzekać jako alternatywę dla innych zobowiązań. Umożliwia to ustawa „O wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich”. Rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości reguluje, gdzie i jak młodzież może odpracować swoje błędy

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Na zdjęciu dwóch mężczyzn skazanych za przestępstwa zamalowuje napisy mowy nienawiści na jednym z budynków we Wrocławiu Urząd Miejski Wrocławia

Dzikie koty w naszym zoo

Wrocławskie zoo to 33 ha powierzchni, ponad 1100 gatunków i 10 tysięcy zwierząt. Nie ma mowy o tym, by zobaczyć wszystkich przedstawicieli światowej fauny podczas jednego spaceru. Dlatego Wroclaw.pl i ZOO Wrocław proponują trasy tematyczne. Dziś pierwsza z nich – dla miłośników dzikich kotów.

Czytaj na s. 10--11

Powiększ obraz: Na zdjęciu Tengah - tygrys sumatrzański z wrocławskiego zoo ZOO WROCŁAW
Na zdjęciu Tengah - tygrys sumatrzański z wrocławskiego zoo

Za ten cenny skarb można zbudować cały kościół

Kościół św. Marii Magdaleny ma fascynującą historię. Wrocławianie przez wieki opowiadali legendy o Dzwonie Grzesznika i o Mostku Pokutnic związane z tą budowlą. Przyjrzyjmy się tamtejszej ambonie. Za jej równowartość można by zbudować kilka drewnianych ambon, a nawet... kościół.

Czytaj na s. 13

Powiększ obraz: Na zdjęciu ambona w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu Tomasz Hołod
Na zdjęciu ambona w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Gdzie mieszkasz? Gdzie pracują Twoje pieniądze?

Chcesz, by miasto, w którym mieszkasz, pracujesz i spędzasz wolny czas, oferowało usługi na wysokim poziomie, zmieniało się na lepsze i piękniało? Rozliczaj się z fiskusem tam, gdzie żyjesz. Bo nawet jeśli jesteś zameldowany gdzie indziej, możesz odprowadzać podatki tam, gdzie faktycznie mieszkasz. Zyska na tym miasto i Ty.

Czytaj na s. 14

Powiększ obraz: Na zdjęciu grupa dziewcząt na boisku z piłkami podczas rozgrzewki na stadionie przy ul. Asnyka w Katowicach DARIUSZ CZAPLA

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

MUCHOBÓR WIELKI: Nowy park kieszonkowy przy Kunickiego

Zielony teren przy ul. Kunickiego wkrótce zmieni się w prawdziwą oazę zieleni. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę prac. Rozpoczną się one na przełomie marca i kwietnia.

Czytaj na s. 12

PRZEDMIEŚCIE OŁAWSKIE: Kamienica z ul. Kościuszki nabiera kolorów

A właściwie odcieni... turkusu. Elewacja będzie utrzymana w ciemnej tonacji tej barwy, a ornamenty - w jaśniejszej. Wymieniono już okna. Teraz malowana jest elewacja frontowa.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Centrum na Przedmieściu skończyło trzy lata
  • System laserowy pozwoli w rozwoju kompostowni
  • Seniorze, zgłoś się - poczujesz się bezpieczniej
  • Zapisz się do bezpłatnej Akademii Gastro
  • Ekoautobus testuje trasę z al. Kromera do Krzyżanowic
  • Wielkie remonty podwórek Wrocławskich Mieszkań
  • Ugaś pożar Amazonii podczas wizyty w Hydropolis
  • Akademia Wojsk Lądowych zrekrutuje 596 osób
  • Muzyczny miesiąc w Przestrzeni Trzeciego Wieku
  • Firma na próbę - zacznij swój biznes na emeryturze