3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Duże zainteresowanie wrocławską bazą ukraińskich nauczycieli. Ile osób się zgłosiło?

Paulina Falkiewicz,

Wrocławskie szkoły szukają ukraińskich nauczycieli fot. freepik.com / zdjęcie ilustracyjne
Wrocławskie szkoły szukają ukraińskich nauczycieli

Już prawie 1200 pedagogów z Ukrainy zgłosiło się do wrocławskiej bazy nauczycieli i pomocy nauczyciela. Ma to być platforma kontaktu chętnych do pracy z dyrektorami placówek. Akcja prowadzona jest we współpracy z UNICEF-em. Masz uprawnienia pedagogiczne? Wciąż można do niej dołączyć!

Baza ukraińskich nauczycieli. Jak się do niej dopisać?

We wrocławskich placówkach oświatowych brakuje ok. 1 tys. nauczycieli. Poszukiwane są także osoby pochodzenia ukraińskiego na stanowiska: niepedagogiczne oraz pomocy nauczyciela ze znajomością języka polskiego. Dlatego we Wrocławiu została uruchomiona baza ukraińskich nauczycieli i pracowników obsługi placówek oświatowych, która jest na bieżąco aktualizowana.

Bardzo cieszy nas fakt, że tak wiele osób zapisuje się do naszej bazy. Tym bardziej, że dostęp do niej mają dyrektorzy szkół i przedszkoli, którzy już bezpośrednio kontaktują się z wybranymi osobami, by skompletować swoją kadrę
Marcin Miedziński, Departament Edukacji UM we Wrocławiu

– Wpisując się do bazy należy podać m.in.: swoje kwalifikacje, poziom znajomości języka polskiego, informacje o nostryfikacji dyplomu oraz straż pracy – dodaje.

Obecnie do bazy zapisało się prawie 1400 osób, a funkcjonuje ona dopiero 3 tygodnie. Dostęp do niej mają również dyrektorzy szkół. Jakich nauczycieli najbardziej brakuje? Są to przede wszystkim przedmioty ścisłe: matematyka, fizyka, chemia, języki obce, edukacja wczesnoszkolna, a także edukacja przedszkolna.

Korzystam z tej bazy. Dzięki niej, w ostatniej chwili, udało mi się znaleźć nauczyciela języka angielskiego, który od początku września ma zajęcia z naszymi uczniami
Stanisława Socha, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 108 we Wrocławiu

Ukraińscy uczniowie we wrocławskich szkołach

W wyniku rosyjskiej agresji do Wrocławia przyjechało kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców. Wśródnich są dzieci, które rozpoczęły naukę we wrocławskich szkołach.

Działania prowadzone we współpracy z UNICEF-em służą nie tylko stworzeniu miejsc pracy dla nauczycieli pochodzących z Ukrainy, ale mają także ułatwić integrację uczniom, którzy znaleźli się w nowym dla nich środowisku.

We wszystkich placówkach oświatowych uczy się około 11 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. To o 4 tys. więcej, niż ubiegłym roku szkolnym.