wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dofinansowanie in vitro dla wrocławian. Są jeszcze wolne miejsca

fot. mat.pras.

Pary borykające się z niepłodnością do końca 2020 r. mogą ubiegać się o dofinansowanie in vitro, którego udziela Urząd Miasta we Wrocławiu. Realizatorem programu jest m.in. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA, która dysponuje jeszcze sporą liczbą miejsc, a co za tym idzie dofinansowaniem w postaci 5 000 zł.

Reklama

Metoda in vitro dla mieszkańców Wrocławia

Program miejskiego dofinansowania in vitro we Wrocławiu to szansa dla par, które zmagają się z niepłodnością, w ciągu 12 miesięcy nie zaszły w ciążę naturalnie, lub były poddawane jej nieskutecznemu leczeniu.

Procedura obejmuje pełny pakiet in vitro – od podstawowych badań, do których obliguje ustawa o leczeniu niepłodności, po kontrolowaną stymulację jajeczkowania, pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej i finalny transfer zarodków.

Dofinansowanie in vitro z programu miasta obejmuje również adopcję żeńskich komórek rozrodczych. W przypadku, gdy kobieta produkuje zbyt małą liczbę własnych komórek jajowych lub nie posiada ich wcale, klinika oferuje program zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem gamety dawczyni. Honorowe dawczynie przechodzą rygorystyczną kwalifikację medyczną i psychologiczną oraz liczne badania, w tym infekcyjne i genetyczne. Cały proces zgodny jest z międzynarodowymi standardami organizacji zajmujących się metodami wspomaganego rozrodu i embriologią.

Wysoka skuteczność programu

– Projekt wsparcia in vitro ze środków miasta rozpoczął się w kwietniu 2019 roku, a już w lutym 2020 roku powitaliśmy na świecie pierwsze dziecko. To bardzo szybko, biorąc pod uwagę czas  przeznaczony na kwalifikację i minimum miesięczne przygotowanie do procedury. Od początku trwania projektu na świat przyszło 26 dzieci, ale wciąż czekamy na kilkadziesiąt porodów z ubiegłorocznego programu. W tym roku również mamy już na swoim koncie udane procedury in vitro zakończone upragnioną ciążą naszych pacjentek – mówi Anna Trawińska, Kierownik Oddziału Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA we Wrocławiu. Wciąż dysponujemy pulą wolnych miejsc w programie na ten rok. Nie należy jednak odkładać decyzji o zgłoszeniu na ostatnią chwilę, ponieważ o przyznaniu dofinansowania decyduje między innymi kolejność zgłoszeń – informuje Anna Trawińska.

Jakie warunki musi spełnić para?

Program miejskiego dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego obejmuje pary, u których stwierdzono niepłodność lub wcześniejsze leczenie oraz naturalne starania nie przyniosły  zamierzonych efektów.

Kobieta ubiegająca się o dofinansowanie in vitro nie może przekroczyć 40 r. życia, jednak możliwe jest przeprowadzenie procedury u pacjentek w wieku do 42 lat pod warunkiem dobrze rokującej rezerwy jajnikowej, potwierdzonej badaniem AMH ((powyżej 0.7 ng/mL). W przypadku par realizujących procedurę zapłodnienia w ramach dawstwa innego niż partnerskie lub procedury adopcji zarodka, wiek kobiety również nie może być wyższy niż 42 lata.

Program miejskiego dofinansowania in vitro z Urzędu Miasta we Wrocławiu obejmuje pary, które mieszkają na terenie Wrocławia bądź rozliczały się z urzędem skarbowym na terenie miasta, z wyłączeniem I Urzędu Skarbowego przy ul. Klimasa 34.

Kwalifikacja i przygotowanie do programu in vitro

Kwota miejskiego dofinansowania in vitro we Wrocławiu to 5 000 zł. W dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z uzyskaniem dofinansowania pomagają pracownicy kliniki, dlatego proces wnioskowania i rozliczenia jest szybki i prosty. Należy również pamiętać, że o kwalifikacji do programu, poza wymogami formalnymi i medycznymi, decyduje kolejność zgłoszeń.

Przygotowanie do projektu dofinansowania in vitro rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem. Na wizytę można umówić się poprzez formularz na stronie www.klinikainvicta.pl lub telefonicznie: +48 (58) 58 58801.

Drugą placówką realizującą projekt jest InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Wrocław (Medi Partner Sp. o.o.), ul. Dąbrowskiego 44,  tel. 500900888, www.invimed.plwww.invimed.pl/kliniki/invimed-wroclaw. W sierpniu br. placówka poinformowała, że w ramach programu nie m już wolnych miejsc. 

Czytaj też: Program in vitro we Wrocławiu przedłużony na kolejne lata

 

mat.pras.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama