wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - dzieci do 8. roku życia

Zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły, ta sytuacja wiąże się dla wielu rodziców z koniecznością pozostania w domu z dziećmi. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia. Wprowadzenie stanu epidemii wydłuża ten czas do Wielkanocy.

Reklama

25 marca 

Decyzja o wprowadzeniu stanu epidemii i zamknięcia szkół aż do Wielkanocy, wiąże się z koniecznością zostania z dziećmi w domu. Przez zagrożenie epidemiczne spowodowane koronawirusem w Polsce zamknięto żłobki, kluby dziecięce, przedszkola i szkoły. Ubezpieczeni, którzy chcą otrzymać kolejne świadczenie, powinni złożyć teraz nowy wniosek.

12 marca

Rodzice, którym opieka nad dzieckiem do 8. roku życia uniemożliwiała pracę, mogli przez ostatnie 2 tygodnie otrzymywać zasiłek opiekuńczy z ZUS. 

Zasiłek opiekuńczy związany z okresem kwarantanny dla rodziców i opiekunów prawnych z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad potomstwem będzie wypłacany dla dzieci do 8. roku życia.

Ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem z początku marca przewiduje dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy związany z okresem kwarantanny dla rodziców. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

• opiekują się dzieckiem do 8. roku życia,
• są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownikom, zleceniobiorcom, przedsiębiorcom).

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS lub poniżej.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b.

Okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS. Pooinformować o korzystaniu z zasiłku można w dowolnym momencie, warto pamiętać jednak, że będzie od tego uzależniona wypłata zasiłku. Zasiłek będzie wypłacony za każdy dzień sprawowania opieki.

W momencie, kiedy oboje rodzice pracują, tylko jeden z nich może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jednak mogą się podzielić tym czasem.

ZUS uruchamia specjalną infolinię

Osoby, które mają dodatkowe pytania o zasiłek opiekuńczy mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu: 22 560 16 00.

Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS. Numer: 22 560 16 00. Wydzielimy

Działają dwie dedykowane linie:

  • ulgi i umorzenia dla płatników składek: gdzie będą mogli uzyskać informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej,
  • „koronawirus – zasiłki” dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama