wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sprawdź, kto dostanie darmowe podręczniki i ćwiczenia

Opiekunowie dzieci chodzących do szkół podstawowych oraz gimnazjów (II i III klasy) mogą odetchnąć z ulgą. Wszyscy uczniowie otrzymają podręczniki oraz ćwiczenia za darmo. Trzeba będzie jedynie kupić książki do przedmiotów nieobowiązkowych, czyli np. religii czy etyki.

Reklama

Reforma edukacji zakłada, że trzy roczniki szkoły podstawowej rozpoczną naukę według nowej podstawy programowej, a co za tym idzie, przygotowane zostały dla nich zupełnie nowe podręczniki. Chodzi o klasy I, IV i VII szkoły podstawowej. Z nowych książek uczyć się będą także uczniowie I klas szkoły branżowej (zawodowej).

Nowy rok szkolny - nowe podręczniki

W poprzednim roku z darmowych podręczników nie mogli skorzystać uczniowie klas VI szkół podstawowych oraz III klas gimnazjów. W tym roku będzie już jednak inaczej. Wszystkie dzieci, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i dwóch klas gimnazjum, skorzystają z dofinansowania i otrzymają darmowe podręczniki i ćwiczenia.

Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej informuje: - Podręczniki nie będą własnością dzieci, lecz szkoły, będą na stanie bibliotek. Po rozpoczęciu roku szkolnego, zostaną one wypożyczone uczniom, którzy po zakończeniu roku zobowiązani są je oddać. Ale jeśli książka nie będzie nadawała się do użytku, będą musieli za nią zapłacić.

Inaczej sytuacja wygląda z ćwiczeniami, gdyż te w większości nie nadają się do zwrotu. Ale i za nie nie trzeba będzie płacić.

Książki do przedmiotów nieobowiązkowych

Opiekunowie nie będą musieli wydawać ani złotówki na nowe podręczniki do przedmiotów obowiązkowych. Będą jednak zmuszeni zakupić książki np. do religii/etyki, czy drugiego języka obcego – czyli przedmiotów nieobowiązkowych.

Za książki zapłacą uczniowie szkół średnich, liceów i techników.

Ministerstwo Edukacji Narodowej po analizie wszystkich zgłoszonych przez wydawnictwa podręczników (zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym), do użytku szkolnego w roku szkolnym 2017/2018 dopuściło około 170 pozycji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama