wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Pamiętacie czyny społeczne we Wrocławiu? [ZDJĘCIA]

Uczestnicy „niedzieli czynu partyjnego” podczas porządkowania terenu przy ul. Komandorskiej; w pracach w tej części miasta brali udział pracownicy m.in. PKS, Technikum Kolejowego, Wrocławskiego Zarządu Aptek i Akademii Ekonomicznej, 4 maja 1975 r., fot. Stanisław Kokurewicz / Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Tysiące wrocławian porządkowało place, ulice, parki i boiska sportowe. Dla tych, którzy przepracowali najwięcej godzin, był Puchar Prezydenta Miasta. A wszystko w ramach peerelowskich czynów społecznych, które można oglądać na zdjęciach Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Reklama

W latach 70. ubiegłego stulecia udział w pracach społecznych był powszechny. Brali w nich udział niemal wszyscy – uczniowie z nauczycielami, pracownicy zakładów pracy, instytucji publicznych, lekarze i pielęgniarki, harcerze, członkowie organizacji młodzieżowych itd. Jednym z wielu rytuałów stworzonych przez ówczesną władzę były organizowane co roku w majową niedzielę tzw. dni czynu partyjnego. W licznych zakładach pracy podejmowano czyny produkcyjne.

Prezentujemy zdjęcia wrocławskich czynów społecznych, autorstwa wrocławskich fotografów: Stanisława Kokurewicza i Zbigniewa Nowaka. To część fotograficznej kolekcji wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Reklama