4. Coraz więcej miejsc do rekreacji na świeżym powietrzu we Wrocławiu [NOWY BIULETYN]

Biuletyn wroclaw.pl nr 12 (125) from Wroclaw
W marcu jak w garncu, ale w końcu będzie słonecznie i ciepło. Zachęcamy więc: na wiosnę wyjdź z domu - na plac zabaw, boisko, siłownię, do skateparku. We Wrocławiu jest w czym wybierać. Poza tym podajemy ustalenia tras tramwaju z Kozanowa przez Popowice na Gaj i do zoo. Zapowiadamy piknik przedświąteczny na bazarze Komandor w akcji Targowiska Nie Marnują. Publikujemy rozmowę z naukowiec o sposobach na pozbycie się szczurów z Wrocławia.

Kupuj tylko najlepsze i wykorzystuj do okruszka

Świąteczny stół obfitości, czyli degustacja lokalnych produktów. Pokaz smacznego gotowania z resztek po obiedzie. Warsztaty wielkanocne, na których stworzysz swoją dekorację wielkanocną. A do tego otwarcie lodówki – do dzielenia się i częstowania jedzeniem. Przyjdź na targowisko przy Komandorskiej/Radosnej.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Bazar Komandor, ul. Radosna 38 we Wrocławiu - przed Wielkanocą Biuro Rozwoju Gospodarki UM Wrocławia
Bazar Komandor, ul. Radosna 38 we Wrocławiu - przed Wielkanocą

Tramwajem przez Popowice: dwie trasy

Autobus 103 dalej będzie jeździł na pl. Jana Pawła II. Z Kozanowa tramwaj bez przesiadek przez Popowice na pl. Bema, Grunwaldzki, Rynek i do Dworca Głównego. Tramwaj w szczycie na Popowicach co 6 minut – to ustalenia urzędników z Radami Osiedli.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Mapa dwóch tras tramwajowych z Kozanowa przez Popowice na Gaj i do zoo Wrocław grafika ARAW
Mapa dwóch tras tramwajowych z Kozanowa przez Popowice na Gaj i do zoo Wrocław

Na szczury lepszy pomysł miał Budapeszt niż Paryż

Czy we Wrocławiu przybyło szczurów? Jak sobie radzą z nimi inne miasta? Na czym powinna polegać skuteczna walka z tymi gryzoniami? Z doktor Edytą Wincewicz z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozmawia Beata Turska.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Na zdjęciu dr Edyta Wincewicz z Zakładu Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky

Na wiosnę wyjdź z domu – na plac zabaw, boisko, siłownię

Można już kombinezony zimowe pochować do szafy, a wyciągnąć rolki i hulajnogi. Nawet jeśli marzec nam zaserwuje słońce i śnieg w jednym garncu, a kwiecień przeplecie trochę zimy, a trochę lata,to nie ma odwrotu od wiosny. Marzanny potopione, bociany przyleciały, a więc… Śledźmy prognozypogody i każdego cieplejszego dnia pędźmy na świeże powietrze. We Wrocławiu ciągle przybywamiejsc, gdzie można zażyć rekreacji poza domem.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Na zdjęciu dzieci zbiegające na dół konstrukcji grodu średniowiecznego na nowym placu zabaw w parku Tysiąclecia Tomasz Hołod

Rodzicu, posadź zielony pomnik dla swego malucha

Trzysta drzew przygotowano do posadzenia w ramach akcji WROśnij we WROcław, która odbędzie się 15 kwietnia w parku Tysiąclecia. Rodzice lub opiekunowie dzieci urodzonych w 2022 i 2023 roku już mogą zapisywać się na drzewko, które będzie nosiło imię ich pociechy. Sadzeniu towarzyszyć będzie piknik rodzinny.

Czytaj na s. 15

Powiększ obraz: Na zdjęciu rodzice z dzieckiem sadzą drzewko podczas jesiennej edycji akcji WROśnij we WROcław  - rok 2022 GRZEGORZ RAJTER
Na zdjęciu rodzice z dzieckiem sadzą drzewko podczas jesiennej edycji akcji WROśnij we WROcław - rok 2022

Dębski w hołdzie Pendereckiemu w Hali Stulecia

Artysta czekał na te koncerty trzy lata. Miały być szansą spotkania i wspólnej pracy z profesorem, ale pandemia i odejście Krzysztofa Pendereckiego pokrzyżowały te plany. Czym stały się teraz koncerty „Radzimir Dębski Hommage Krzysztof Penderecki” opowiedział Magdalenie Talik przed występem we Wrocławiu.

Czytaj na s. 16

Powiększ obraz: Na zdjęciu kompozytor Radzimir Dębski w środku Hali Stulecia we Wrocławiu ŁUKASZ RAJCHERT
Na zdjęciu kompozytor Radzimir Dębski w środku Hali Stulecia we Wrocławiu

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

OŁBIN: Na tym podwórku powstanie łąka kwietna

Zarząd Zasobu Komunalnego przygotowuje się do kolejnych nasadzeń. Na podwórku w obrębie ulic: Nowowiejskiej, Jedności Narodowej, Daszyńskiego i Żeromskiego powstanie łąka kwietna. Oprócz tego zostaną nasadzone nowe drzewa i krzewy.

POPOWICE: Wyniesiona zebra poprawi bezpieczeństwo

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta rozpoczął kolejną inwestycję, by poprawić bezpieczeństwo pieszych. Między przystankiem autobusowym a Szkołą Podstawową nr 3 przy ul. Bobrzej powstanie dodatkowe, wyniesione przejście dla pieszych z oświetleniem.

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Wrocławskie Centrum Sportu dostanie 10 mln zł
  • Wrocławianin i Węgier to dwa bratanki - rozmowa
  • Strefa Czystego Transportu – jak ma być duża?
  • Przedszkole i szkoła przy Asfaltowej już zapraszają
  • Sprawdź, co wiesz o historii piłkarskiego Śląska
  • Pierwsza w Polsce AquaFarma jest we Wrocławiu
  • Fotografuje Wrocław od 70 lat, a sam skończył 100!
  • Rodzicu, posadź zielony pomnik dla swego malucha
  • Dębski w hołdzie Pendereckiemu w Hali Stulecia
  • Netflix promuje polskie: premiery 2023
  • Śląsk wkracza w decydującą fazę sezonu