4. Ile kosztuje Wrocław?
Grafika przedstawiająca w sposób symboliczny poszczególne kategorie wydatków pieniędzy z wrocławskiego budżetu WROCLAW.PL

7,2 miliarda złotych - na takim poziomie zaplanowano tegoroczne wydatki miasta. Najwięcej zostanie przeznaczone na wrocławską oświatę, komunikację zbiorową, rozbudowę i utrzymanie dróg publicznych oraz ochronę środowiska. Na co dokładnie idą nasze pieniądze? Bez skomplikowanych tabel i wykresów pokazujemy to w cenniku Wrocławia.

Biuletyn miejski wroclaw_pl-Nr12-173-2024.pdf from Wroclaw

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie jednego dziecka w przedszkolu publicznym albo ucznia w szkole podstawowej? Ile trzeba zapłacić za przejazd 1 km tramwaju lub autobusu? Ile średnio dziennie osób korzysta z wrocławskiego MPK? Jaki jest koszt budowy placu zabaw czy siłowni plenerowej? Odpowiedzi na te i inne pytania zebraliśmy w cenniku Wrocławia. Podajemy konkretne przykłady, ile i na co miasto wydaje pieniędzy.

Od małego na całego kibicuj Śląskowi

Piłkarze i piłkarki WKS-u regularnie odwiedzają uczniów podczas akcji „Śląsk w Twojej szkole”. Mali kibice mogą spotkać się z ulubionymi sportowcami i zadać im pytania, które ich nurtują.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Piłkarze i piłkarki WKS Śląsk Wrocław w szkole Dawid Antecki
Piłkarze i piłkarki WKS Śląsk Wrocław w szkole

MPK szuka kierowców i motorniczych

7 tys. zł brutto na start, jeśli nie masz doświadczenia – to propozycja MPK Wrocław. Nie masz kwalifikacji? Przewoźnik oferuje bezpłatny kurs na zawodowego kierowcę lub motorniczego.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Motorniczowie z MPK Wrocław: Tatiana, Adrian i Tatiana MPK Wrocław
Motorniczowie z MPK Wrocław: Tatiana, Adrian i Tatiana

Centrum zyska nowy ważny węzeł przesiadkowy

Drobnera/Dubois – wrocławscy pasażerowie dobrze znają to newralgiczne miejsce na komunikacyjnej mapie Wrocławia. Będzie tam nareszcie wygodnie dla pasażerów, a okolicznym mieszkańcom przybędzie zieleni.  Prace projektowe dobiegają końca i możemy po raz pierwszy pokazać wizualizację tej inwestycji za 50 mln zł.

Czytaj na s. 13

Rowerowe plany Wrocławia na 2024

Rowerem po Wrocławiu możemy jeździć przez cały rok, choć to właśnie nadejście wiosny dla wielu oznacza przesiadkę na jednoślad po zimowej przerwie. W ubiegłym roku w naszym mieście rowerzystom oddano do użytku 23 km nowych lub zmodernizowanych tras. A na co wrocławscy cykliści mogą liczyć w tym roku? Odpowiadamy!

Czytaj na s. 14-15

Powiększ obraz: Szymon Szmydt z Wrocławia to pasjonat jazdy na rowerze Tomasz Hołod
Szymon Szmydt z Wrocławia to pasjonat jazdy na rowerze

Nowe atrakcje na tarasie widokowym w Sky Tower

Kawiarnia, dużo nowej przestrzeni i multimedialne windy wyświetlające animacje 3D. Taras widokowy na 49. piętrze Sky Tower przechodzi właśnie metamorfozę. Nowe atrakcje udostępnione mają zostać już w kwietniu. Punkt widokowy – mimo prowadzonych prac – jest cały czas otwarty dla odwiedzających.

Czytaj s. 16

Powiększ obraz: Wizualizacja tarasu widokowego w Sky Tower Materiały prasowe
Wizualizacja tarasu widokowego w Sky Tower

Ale kosmos! Licealiści zbudowali sondę kosmiczną

Uczniowie z III LO przy ul. Składowej zbudowali sondę kosmiczną. Wszystko w ramach międzynarodowego konkursu CanSat, który organizuje Europejska Agencja Kosmiczna. Zobaczcie!

Czytaj na s. 18

Powiększ obraz: Zespół z III LO: Hanna, Weronika, Dominik, Mateusz, Michał i Szymon Tomasz Hołod
Zespół z III LO: Hanna, Weronika, Dominik, Mateusz, Michał i Szymon

Tour de Pologne ruszy spod Hali Stulecia

Tour de Pologne – najważniejszy i największy wyścig kolarski w Polsce – rozpocznie się 12 sierpnia 2024 roku przed wrocławską Halą Stulecia. Pierwszy z siedmiu etapów poprowadzi zawodników ze stolicy Dolnego Śląska do Karpacza. Meta w Krakowie.

Czytaj na s. 19

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

CAŁY WROCŁAW: Będzie aż 2700 miejskich mieszkań na wynajem

Miasto wybuduje co najmniej 2700 mieszkań na wynajem. Projekty będą realizowane w różnych częściach Wrocławia. 900 przy Mościckiego, Brzozy, Stabłowickiej, Krępickiej, Głubczyckiej i Przybyszewskiego, 600 na Jagodnie i 1200 na Nowych Żernikach.

STARE MIASTO: Najdłuższa ławka z widokiem na Odrę i Arsenał

Nowe miejsce relaksu w centrum Wrocławia. Na skwerze u zbiegu ulic Nowy Świat i Cieszyńskiego powstało plenerowe siedzisko. Miejski mebel ma aż 50 metrów długości i widać z niego Odrę i Arsenał. Zbudowano go z poszanowaniem przyrody i historii.

Czytaj na s. 12

Ponadto w biuletynie

• Dorośli w spektrum autyzmu znajdą dom
  • Poszukaj wiosny w parku Krzyckim i na Swojczycach