3. Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2020 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Aktualności wybory prezydenckie 2020
  5. Chcesz głosować korespondencyjnie w drugiej turze za granicą? Ostatnie godziny na zgłoszenie

Wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować osobiście albo korespondencyjnie. W poniedziałek o północy mija termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w drugiej turze za granicą.

W utworzonych obwodach, w zależności od sytuacji na danym obszarze, możliwe jest głosowanie osobiste, osobiste oraz korespondencyjne lub wyłącznie korespondencyjne. Głosowania za granicą nie przeprowadza się w państwach, na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych do przeprowadzenia wyborów w takiej formie.

Co trzeba zrobić, żeby zagłosować za granicą?

Żeby zagłosować za granicą, musisz być wpisany do spisu wyborców sporządzanego przez konsula dla danego obwodu głosowania. Jeżeli byłeś wpisany do spisu wyborców w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 r., to będziesz mógł zagłosować także w drugiej turze wyborów 12 lipca 2020 r.

Głosowanie korespondencyjne

Każdy obywatel, który chce wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym za granicą, a nie wyraził takiej chęci przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, może się zgłosić jeszcze tylko w poniedziałek (29 czerwca), do godziny 24.

Głosowanie osobiste

Zgłoszenie możesz wysłać do 9 lipca 2020 r., do godziny 24.00.

W zgłoszeniu musisz zawrzeć:

• Nazwisko
  • Imię (imiona)
  • Imię ojca
  • Datę urodzenia
  • Numer ewidencyjny PESEL
  • Miejsce pobytu wyborcy za granicą
  • Numer telefonu lub adres poczty elektronicznej
  • Numer, serię i datę wydania ważnego polskiego paszportu (w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego)
  • Wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy (dotyczy wyborcy zgłaszającego się do głosowania korespondencyjnego)
  • Miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) – w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.