wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Cezary Żyromski, znany wrocławski dziennikarz, nie żyje. Miał 85 lat
Cezary Żyromski fot. Jan Drajczyk / Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, oddział Dolny Śląsk
Cezary Żyromski

Cezary Żyromski, znany wrocławski dziennikarz, przez wiele lat związany z dziennikiem „Słowo Polskie”, nie żyje. Miał 85 lat.

Cezary Żyromski, dziennikarz przez wiele lat związany z popularnym wrocławskim dziennikiem „Słowo Polskie”, zmarł 2 stycznia. Miał 85 lat.

Żyromski karierę dziennikarką rozpoczynał w pismach studenckich w latach 50. XX wieku. Po studiach związał się z popularnym wrocławskim dziennikiem "Słowo Polskie", przez wiele lat sekretarzem redakcji.

Był także aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1982 Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, w którym w latach 1992-1995 był członkiem Zarządu Dolnośląskiego SDRP, a w latach 1997-2001 - sędzią Naczelnego Sądu Dziennikarskiego Syndykatu Dziennikarzy Polskich. W latach 2005-2009 redagował witrynę SD RP Dolny Śląsk.
Ryszard Mułek, dziennikarz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich we Wrocławiu

Żyromski angażował się w promocję relacji polsko-węgierskich, był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, zarządu dolnośląskiego, współpracował z Polskim Stowarzyszeniem Kulturalnym im. Józefa Bema w Budapeszcie.

Był laureatem wielu środowiskowych nagród, m.in.

  • nagrody zespołowej Towarzystwa Miłośników Wrocławia i Ossolineum w Plebiscycie Czytelniczym Dolnośląska Książka Roku za „Konfrontacje Literackie”;
  • nagrody Klubu Dziennikarzy Depeszowych „za szczególne wartości merytoryczne i graficzne stron informacyjnych „Słowa Polskiego”;
  • tytułu „Dziennikarza na med(i)al”,
  • Złotego Medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk „Za zasługi dla SDRP”.
Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl