4. Burze nad Wrocławiem 6 maja? Ostrzeżenie IMGW

Burza nad Wrocławiem - ostrzeżenie IMGW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w dużej części południowej Polski. Czy dotyczy to także Wrocławia i Dolnego Śląska?

Burze pod Wrocławiem - 6 maja

Z ostrzeżeń 1. (a więc najniższego) stopnia wydanych dzisiaj (6 maja) przez IMGW wynika, że burze z intensywną ulewą i silnym wiatrem, a w niektórych miejscach także z  możliwym gradem nie dotrą dzisiaj nad Wrocław, jednak można się ich spodziewać w okolicy i na sporym obszarze Dolnego Śląska.

Na każdy metr kwadratowy ziemi może w krótkim czasie spaść nawet 30 litrów wody, która - w zależności od ukształtowania terenu - może gwałtownie spływać albo gromadzić się w zagłębieniach, powodując lokalne podtopienia. Wiatr, który może wiać w porywach nawet do 70 km na godzinę, jest zdolny łamać konary, a nawet przewracać słabsze drzewa.
Jakub Gawron, dyżurny synoptyk z IMGW

- Burze mogą być intensywne, dlatego przed nimi ostrzegamy, jednak nie czeka nas kataklizm. np. przy ostrzeżeniach 3. stopnia spada ponad 55 litrów wody na m kw, a prędkość wiatru przekracza 115 km na godzinę - dodaje synoptyk.

Ostrzeżenia, obowiązujące od dzisiaj (6 maja) od godz. 15:00 do jutra (7 maja) do godz. 1:00 po północy zostały wydane dla powiatów:

• oławskiego,
  • strzelińskiego,
  • dzierżoniowskiego,
  • kłodzkiego,
  • ząbkowickiego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest wg synoptyków wysokie – wynosi 80 proc.