4. Burza nadciąga nad Wrocław (ALERT IMGW)

Burza nad Wrocławiem. Ale też i deszcz z gradem! Może być niebezpiecznie od poniedziałku (15.04) do środy (17.04) rano (ALERT IMGW)

Robert Migdał,

Widok na Wrocław, na zdjęciu w kółku - burza wroclaw.pl/pixabay.pl
Widok na Wrocław, na zdjęciu w kółku - burza

Burza nad Wrocławiem ma pojawić się już w poniedziałek wieczorem (15 kwietnia, od godziny 19.00). Grzmieć może aż do środy, do godziny 7.30 rano. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o burzy pierwszego stopnia - może powodować zagrożenie życia i szkody materialne. Przeczytajcie poniżej, co robić, gdy burza złapie was w terenie lub gdy jedziecie autem...

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Możliwy drobny grad - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Burze mogą pojawić się od 15 kwietnia (od godz. 19.00) do 17 kwietnia (do godziny 07.30)

Oto garść cennych porad policjantów (ze strony policja.pl), jak zachować się w trakcie burzy

Co robić, gdy burza złapie cię w terenie. Przeczytaj!

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości, to:

• Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
  • Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
  • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
  • Wyjdźmy natychmiast z wody.
  • Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Co robić, gdy burza złapie cię, kiedy jedziesz autem. Przeczytaj!

• Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
  • Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
  • Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.