4. Brytyjski hymn w południe w Rynku. Zabrzmiało „God Save The Queen” ku pamięci Elżbiety II

Tomasz Wysocki,

W związku ze śmiercią Królowej Elżbiety II, dziś o godz. 12:00 na wrocławskim Rynku wybrzmi hymn Wielkiej Brytanii. Wrocław chce w należyty sposób upamiętnić najdłużej panującą królową w historii.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w zamku Barmoral w Szkocji. Miała 96 lat, na brytyjskim tronie zasiadała od ponad 70 lat. Była najdłużej panującą monarchinią w historii Anglii.

Z pewnością zamknął się pewien ważny rozdział w historii świata. Królowa Elżbieta II pozostanie na zawsze symbolem brytyjskiej korony i monarchii, o którą z taką pieczołowitością dbała. Wrocław łączy się w tej smutnej chwili z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

-  Chcieliśmy w symboliczny sposób połączyć się z Brytyjczykami w tej smutnej chwili - mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.  Miejską inicjatywę zdążyła już skomentować Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce:„Śmierć królowej Elżbiety II pogrążyła Wielką Brytanię w żałobie. Panowanie królowej przypadło na czas najważniejszych wydarzeń XX i XXI wieku. Kondolencje dla rodziny królewskiej trafiają z całego świata, również z Polski. Wrocław zdecydował się uczcić pamięć monarchini poprzez odegranie w południe hymnu Wielkiej Brytanii. Ambasador Brytyjska chciałaby podziękować za ten piękny gest i zapewnić, że zostanie on z wdzięcznością przyjęty przez Brytyjczyków”.W stolicy Dolnego Śląska mieszka trzytysięczna mniejszość brytyjska, a od 2018 r. Wrocław jest miastem partnerskim Oxfordu (Anglia).–  Z wdzięcznością powitaliśmy inicjatywę Wrocławia. Jest to dobitny znak, że miasta partnerskie oprócz codziennej doskonałej współpracy jednoczą się w trudnej chwili. Jestem przekonana, że cała społeczność brytyjska zamieszkująca nasze miasto partnerskie doceni ten gest solidarności i współczucia – mówi Ewa Gluza, przewodnicząca Oxford Polish Association i dodaje: – Dzisiaj wszyscy jednoczymy się w bólu po wielkiej stracie. Dziękujemy Wam Polacy, dziękujemy Wam, mieszkańcy Wrocławia.Wrocław jest powiązany z Wielką Brytanią również gospodarczo i naukowo. W stolicy Dolnego Śląska działają takie brytyjskie firmy jak: Endava, Wirex czy Consult Red, ale także filia Uniwersytetu Coventry, który został założony w 1843 r. Magazyn „Times Higher Education” umieścił uczelnię w gronie 100 najlepszych uniwersytetów w Europie pod względem jakości i warunków nauczania, a także w pierwszej europejskiej trójce w kategorii relacji ze studentami.