4. Wrocławska firma Brand24 walczy z propagandą i dezinformacją
Firma Brand24 od wielu lat zajmuje się monitoringiem mediów. Obecnie pracownicy wykorzystują swoje umiejętności w walce z dezinformacją Pixabay

Trwa rosyjska agresja na Ukrainę, a cały świat żyje informacjami i doniesieniami nt. sytuacji na froncie. Walka toczy się jednak nie tylko tam. Wśród wrocławskich firm i instytucji, które zaangażowały się w pomoc Ukrainie, jest zajmujący się monitoringiem mediów Brand24. Spółka wyruszyła na wojnę z fake newsami, botami i internetowymi trollami.

Firma Brand24 zareagowała na wydarzenia w Ukrainie bezpłatnie udostępniając narzędzie do monitoringu mediów tym organizacjom, których zadaniem jest walka z dezinformacją. Inicjatywa była efektem dostrzeżenia wzmożonej liczby wzmianek nastawionych na sianie nienawiści do Ukrainy i jej obywateli, którzy uciekają przed wojną. Jak informuje firma, wśród zarejestrowanych zwrotów pojawiały się m.in. „operacja pokojowa” czy „sprowokowana Rosja”.

Doszliśmy do wniosku, że skoro od wielu lat zajmujemy się monitoringiem mediów, możemy wykorzystać zarówno potencjał naszego narzędzia, jak i swoje umiejętności, żeby zrobić coś dobrego
mówi Mikołaj Winkiel z firmy Brand24.pl

Czytaj więcej: Brand24 na rynku głównym GPW. Awans do biznesowej pierwszej ligi

Ogromna siła internautów

Udostępnienie narzędzia do monitoringu mediów było pierwszym krokiem, który firma Brand24 wykonała w walce z dezinformacją. Z inicjatywy jej właściciela Michała Sadowskiego powstało dedykowane tym działaniom twitterowe konto Demaskujemy dezinformację. Służy ono do identyfikowania propagandowych treści i jak najszybszego zgłaszania ich administracji portalu. Oczywiście, z pomocą internautów.

Przedstawiciele firmy nie ukrywają, że samo wyłapywanie szkodliwych treści to za mało. Istotne jest zaangażowanie internetowej społeczności. Ogromny wpływ na skuteczność walki z fake newsami, botami i trollami ma bowiem liczba zgłoszeń. Brand24 współpracuje m.in. z Państwowym Instytutem Naukowym NASK, którego siła przebicia pozwala na skuteczną walkę z propagandą.

Najważniejsza jest świadomość

Same zgłoszenia to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest również uświadamianie internautów, szczególnie tych, którzy dysponują dużymi zasięgami w mediach społecznościowych i rozpowszechniają nieprawdziwe informacje.

Takich kont nie możemy zgłosić - tym bardziej, że to skutek problemu, a nie jego przyczyna. Internauci mogą nam pomóc, wyjaśniając takim ludziom, że udostępniają propagandowe treści. Ważne, żeby robić to spokojnie, bez agresji i merytorycznie
przyznaje Winkiel

Powstał ogólnodostępny poradnik

Firma w kompleksowy sposób potraktowała kwestię uświadamiania społeczeństwa i na swojej stronie internetowej umieściła poradnik, w którym można przeczytać jak radzić sobie z dezinformacją i jak rozpoznać fake newsy, boty i trolle.

Poradnik powstał w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Zależało nam, że ludzie wyszli ze swojej bańki i starali się sprawdzać informacje. Dla przykładu, czasem pozornie treści proukraińskie pochodzą z kont odpowiedzialnych za rosyjską propagandę. Ważne, żeby zweryfikować fakty w kilku źródłach
mówi Mikołaj Winkiel

BBC usuwa nagranie

O sile przebicia internautów świadczy choćby fakt, że Michałowi Sadowskiemu i jego pracownikom udało się skorygować treści publikowane przez twitterowy profil BBC – jednej z największych stacji telewizyjnych na świecie. Z udostępnionego przez BBC filmu wynikało, że jeden z uchodźców został potraktowany w sposób rasistowski po polskiej stronie granicy. Po interwencji Brand24 i internautów wpis został skasowany. Okazało się, że w dalszej części nagrania padały słowa, które jednoznacznie świadczyły o tym, że został przyjęty bardzo ciepło.

Pracownicy firmy zaangażowali się także w szereg innych akcji pomocowych, jak choćby zbieranie pluszaków dla potrzebujących dzieci czy wsparcie dla należących do Ukraińców zwierząt. Część z nich jest obecna na granicy.