4. Bolt bez licencji na przewóz osób? Taksówki na aplikację pod lupą GITD
Taksówka na telefon, zdjęcie ilustracyjne Adobe Stock
Taksówka na telefon, zdjęcie ilustracyjne

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) cofnął licencję przewozową jednej z firm. Zdaniem Gazety Prawnej, tą firmą jest Bolt. Spółka nie potwierdza jednak doniesień gazety. Również GITD nie ujawnia, której firmy dotyczy postępowanie. Bolt to znana we Wrocławiu marka. Oferuje przewóz osób „na aplikację”, udostępnia także elektryczne hulajnogi. Co zmieni się dla pasażerów?

Czego dotyczą zarzuty GITD w kontrolowanej spółce?

Mają one koncentrować się wokół zlecania przewozów firmom nie posiadających licencji. Zdaniem cytowanego przez Gazetę Prawną Tomasza Stasiów z Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP, zarzutów tych było więcej – wśród nich m.in. zatrudnianie kierowców na lewo czy niezgodne z prawem używanie aplikacji do rozliczania przejazdów.

Z punktu widzenia pasażerów, ewentualna utrata licencji prawdopodobnie niewiele zmieni

– Docierały do nas sygnały o toczącym się postępowaniu w sprawie cofnięcia licencji na pośrednika w przewozie osób dla Bolt. Jest to efekt negatywnych zjawisk i naruszeń prawa w pojazdach świadczących usługi TAXI w ramach platformy Bolt z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Miasto Wrocław zareagowało na te negatywne zjawiska po pierwsze włączając się aktywnie w kontrole organów -przede wszystkim Policji a drugiej strony uruchamiając kampanie LEGALNA TAXI edukującą pasażerów jak bezpiecznie korzystać z legalnie działającej taksówki – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu UM Wrocławia.

Z punktu widzenia pasażerów TAXI utrata licencji prawdopodobnie niewiele zmieni. Wg zapowiedzi medialnych Bolt będzie świadczył nadal usługi pośrednika z wykorzystaniem innego podmiotu z grupy Bolt. Liczymy jednak, że będzie to jasny sygnał zarówno dla tej spółki jak i innych pośredników w przewozie osób, aby wdrożyć dodatkowe rozwiązania zabezpieczające interesy pasażerów przede wszystkim dokonywać weryfikacji kierowców, pozwalającej wyeliminować patologie i procedery niezgodne z prawem np. brak wymaganych licencji przez kierowców.
Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu UM Wrocławia

Bolt zaprzecza cofnięciu licencji, potwierdza informację o dalszej działalności przy pomocy nowej spółki

– Działalność Bolt w zakresie pośrednictwa w przewozie osób taksówką w Polsce prowadzi spółka Bolt Rides PL. Spółka Bolt Rides PL działa w oparciu o ważną licencję pośrednika w przewozie osób taksówką, spełniając wszystkie wynikające z tego zobowiązania, nigdy jej nie utraciła i wedle naszej wiedzy nie toczy się wobec niej żadne postępowanie. Jako firma Bolt, stosujemy się do przepisów polskiego prawa dotyczących przewozu osób, podatków, a także tych wprowadzonych przez lokalną administrację – mówi Martyna Kurkowska, rzeczniczka prasowa Bolt.

Bolt Rides PL to nowa spółka. Do KRS wpisana została w grudniu 2022 roku. W styczniu 2023 przeszli do niej kierowcy współpracujący z Bolt. Ale - jak tłumaczy przewoźnik - tylko ci, którzy spełnili określone warunki.

Przewoźnik wyjaśnia, że drobiazgowo weryfikuje kierowców

– Jesteśmy aktualnie jedyną z większych platform pośredniczących, która (…) wykluczyła ze współpracy wszystkich kierowców i przedsiębiorców niespełniających zaostrzonych wymogów weryfikacji (ponad 8000 kierowców). Obecnie tylko Bolt wymaga od wszystkich kierowców obowiązkowej weryfikacji licznych dokumentów. Kierowcy świadczący usługi za pośrednictwem aplikacji Bolt, muszą obowiązkowo przedstawić do weryfikacji: dowód tożsamości, prawo jazdy, zaświadczenie o niekaralności, potwierdzenie przejścia badań medycznych i psychologicznych, wydawany przez urząd miasta identyfikator kierowcy taxi (w miastach, gdzie obowiązuje) oraz zdjęcie kierowcy – mówi Martyna Kurkowska.

Pierwsze rezultaty tych zmian mają już być widoczne. Od 1 stycznia, w porównaniu do pierwszego kwartału 2022, liczba zgłoszeń odnoszących się do napaści i napastowania na tle seksualnym na tysiąc wykonanych przejazdów spadła o około 70 proc. - informuje biuro prasowe Bolt.

Około 30 proc. z 8000 negatywnie zweryfikowanych kierowców, dostarczyło od tej pory wszystkie wymagane dokumenty. Będą jeździć dla Bolt. Pozostali mają być trwale zablokowani.

Legalna taksówka we Wrocławiu – sprawdź ją w wyszukiwarce

W odpowiedzi na zgłoszenia o nadużyciach ze strony przewoźników, Wrocław uruchomił w marcu tego roku wyszukiwarkę Legal Taxi. Pozwala ona na sprawdzenie, czy zamówiona taksówka jest legalna. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer rejestracyjny lub numer boczny taksówki. Baza aktualizowana jest raz w tygodniu. Wyszukiwarkę Legal Taxi znajdziecie w linku poniżej.

By sprawdzić taksówkę w Legal Taxi, możecie również zeskanować kod QR z odblaskowej naklejki. Taka naklejka powinna znajdować się na tylnym oknie od strony pasażera.

Po Wrocławiu jeździ ponad 6 tysięcy taksówek. Od 13 marca 2023 każda legalna taksówka może otrzymać w Wydziale Transportu UMW darmową naklejkę z kodem QR i napisem „sprawdź taksówkę”.